Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler Oto-moto

DİREKSİYON SINAVINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Sürücü ehliyeti alabilmek her geçen gün daha da zor bir hal almıştır. Sürücü adayları için hazırladığımız bu yazı içerisinde sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz kısa önerilerden bahsedeceğiz.

Direksiyon sınavında dikkat edilecekler konusunda sizlere aşamalar halinde önerilerimizi sıralayacağız. Bu noktada açıklayıcı ve net bilgiler sunacağımızı da belirtmek isteriz. Direksiyon sınavına girmeden önce kesinlikle sakinliğinizi korumanız gerekmektedir. Sakin ve rahat tavırlar içerisinde olarak daha etkili davranışlar içerisinde bulunabilirsiniz. Ayrıca yanlış yapma olasılığınızı da azaltmış olursunuz. Bu nedenle her türlü önlemden önce sakin ve rahat olmanız gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

Direksiyon sınavlarına ikişer kişilik gruplar halinde girilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, bir araç için iki kişiden oluşturulmuş sınav değerlendirme komisyonu atar. Sınav esnasında yanınızda gittiğiniz sürücü kursunun direksiyon öğretmeni olacaktır.

Arka koltuklarda da, Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca görevlendirilmiş olan 2 komisyon üyesi mevcut bulunacaktır. Direksiyon sınavında dikkat edilecekler arasında hangi araç üzerinde kaçıncı sırada sınava gireceğinizin bilgisini de net bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Direksiyon sınavı esnasında öncelikle koltuğunuzu kendinize göre ayarlamanız gerekir. Daha sonra dikiz aynasını da yine kendinize göre ayarlamalısınız. Sol elinizle dış dikiz aynasını ayarlarken sağ elinizle de iç dikiz aynasını ayarlamalısınız.

Emniyet kemerinizi takarak aracı çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak aracı çalışır vaziyete getirebilmek için öncelikle vitesi boşa almanız gerekir. Bu işlem de yine direksiyon sınavında dikkat edilecekler konusunda çok önemlidir. Pek çok acemi sürücü maalesef aracı vitesteyken çalıştırmaktadır. O yüzden de çoğunluk kişilerin düştüğü hataya düşmemek için son derece dikkatli olunması gerekir. En başta belirttiğimiz sakinlik ve rahatlık da bu noktada etkili olmalıdır. Davranışlarınızın sakin olması durumunda hata yapmazsınız ve direksiyon sınavınızı başarılı bir şekilde tamamlarsınız.

Rate article
Add a comment