Diyet Kahvaltısı nasıl olur?

diyet kahvaltısı nasıl olur Sağlık

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, sözü boşuna söylenmiş bir cümle değildir. Kahvaltının önemi diyet uzmanları tarafından da kanıtlanmıştır. Gün içerisindeki performansımızı belirleyen ana öğündür kahvaltı. Hem öğrenciler, hem de çalışanlar üzerinde yapılan inceleme ve gözlemlerde bu kanıtlanmıştır.

Eğer kahvaltı etmezseniz ihtiyacınız olan enerjiyi alabilmek için öğle yemeğinde daha fazla yemek tüketmeye, yani kalori almaya meyil gösterecek, bu durumda hem sağlıklı beslenmeyecek, hem de kilo almaya başlayacaksınız. O halde esas olan bilinçli ve dengeli bir kahvaltı etmektir. İyi bir kahvaltı diğer öğünlere de yardımcı olan bir öğündür.

Diyet yemekleri son yıllarda oldukça rağbet gören yemeklerdir. Çünkü bilindiği gibi obezite çağımızın sorunu haline gelmiştir. İnsanlar şimdilerde diyetisyenlere rağbet eder oldular. Çünkü diyetisyenler kişilere özel diyet öğünleri hazırlayarak zayıflamak isteyenlere yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Diyet yapan kişiler için önerilebilecek kahvaltı çeşitleri bulunmaktadır. Yumurtanın faydaları son yıllarda daha iyi anlaşılmıştır. Bu yüzden artık uzmanlar yaşlı, genç herkesin yumurta yemesi gerektiğini vurguluyor. Diyet kahvaltısında da yumurta ihmal edilmemeli, haftada birkaç kez yumurta tüketilmelidir. Yumurtayı rafadan yemek, az yağlı olarak tavada pişirmek, domates, biber, maydanoz gibi sebzelerle omlet yaparak yemek ya da yine tavada yağsız etle birlikte pişirerek yemek önerilebilir. Güne böyle bir başlangıç hem protein ihtiyacını karşılayacak, hem de dengeli, sağlıklı bir öğün olacaktır.

Diyet yapanlar için yoğurtlu meyve salatası da önerilebilir. Her seferinde farklı meyvelerle yapılan bir meyve salatası farklı mineral ve vitaminlerin alınmasına sebep olacaktır.

Önerebileceğimiz diğer bir seçenek ise az yağlı sütle yapılan meyveli süt olabilir. Bal ilave edilmiş muzlu, çilekli süt idealdir bu konuda.

Kahvaltıda tahıllara da yer verilmelidir. Tam tahıllı kahvaltılık gevrekler az yağlı sütle birlikte tüketilebilir. Tam tahıllı ekmekler diyet yapan kişileri tok tutan gıdalardır. Ayrıca metabolizmanın daha kolay çalışmasını sağlar ve kabızlığı da engeller. Kefirle birlikte kepekli grissini de iyi bir ikili olarak düşünülebilir. Yine kepekli grissini ile birlikte fıstık ezmesi iyi bir seçenektir.

Diyet kahvaltısı az kalorili, doyurucu ve sağlıklı olmalıdır.

Rate article
Add a comment