Doğu’nun Limanları Kitap İncelemesi

İlginç

Renkli dili ve ilgi çekici romanlarıyla tanınan Amin Maalouf, dünya edebiyatında son zamanlarda dikkat çeken bir yazar haline gelmiştir. Yazarımız “Doğunun Limanları” romanında gerçek hayatta  tanışmış olduğu bir şahsın büyüleyici deneyimlerini kurgusal olarak  eserine aktarmıştır.

Bu roman, İsyan Kitabdar isimli başkarakterin öyküsü etrafında şekillenmektedir. Doğunun limanları ile kastedilen şey; Avrupalıların doğu liman kentlerini işgal ettiği ve bu bölgeleri kendi çıkarları adına bir ticaret bölgesi haline getirdiği zamanlardır. Olay 1976 yılında yazarın İsyan Kitabdar ile metroda karşılaşması üzerine başlamaktadır. Yazar bu kişinin fotoğrafına tarih kitaplarında rastlamış ve İsyanla karşılaştığı anda bunu hatırlamıştır. İsyan, metroda bir adresi aramaktadır.Yazarsa kendisini bu adrese götürebileceğini söyler ve aranılan adres Paris’te direnişçilerin adıyla anılan sokakları işaret etmektedir. İsyan’ın hedefinde bu sokakları gezmek vardır. Böylelikle yazar ve İsyan, bu adresteki sokakları birlikte ziyaret ederler. Bu sırada İsyan buralarda gerçekleşen olayları tüm gerçekliği ile yazara anlatmaya başlar. Romanın konusu, İsyan’ın hikayesi etrafında şekillenip romana  aktarılmıştır.

Osmanlı Hanedanına Dayanan Geçmiş

İsyan’ın soyu Osmanlı Hanedanına dayanmaktadır. Eserde tahttan indirildiği söylenen ve adı verilmeyen bir padişahın soyuna değinilmektedir. İsyan’ın babası, bu padişahın kızı olan İffet’in çocuğudur. Çocuk hanedan soyundan olduğundan özel eğitimlerden geçerek büyür. Bu esnada Adana’ya yerleşirler ve bu dönemlerde Adana’da büyük bir isyan çıkar. Ermeni mahalleleri yağmalanır. İsyan’ın babasının en yakın arkadaşı Nubar, bir Ermenidir. İsyan’ın babası ve Nubar fotoğrafçılıkla uğraşmaktan keyif almaktadır. Olayların ertesi günü, yağmalanan mahallelerin fotoğrafını çekmek isterken halk tarafından yakalanır ve linç edilirler. Birlikte Lübnan’a geçerler, İsyan’nın babası annesi Cecile ile evlenir ve İsyan doğar.

Lübnan’da Savaş Ve İşgal Yılları

Kahramanlar Lübnan’a geçtikten sonra burada da rahat edemezler. Bu kez 1. Dünya Savaşı çıkmıştır. Doğu limanları İşgal edilmiştir. İsyan’ın babası kendisine bu ismi verirken, onun bir direnişçi olmasını hayal etmektedir. Yıllar hızla geçmiş ve İsyan büyümüştür. 16 yaşına geldiğinde babası vefat etmiş 1940 Haziran’ında Alman Nazi işgali yaşanınca İsyan, babasının hayal ettiği gibi bir direnişçi olur ve direniş hareketine katılır.

İyi okumalar.

KÜNYE
Kitabın Orijinal Adı:  Les Échelles du Levant
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 176
Çevirmen: Saadet Özen
İnceleme: Necip Fazıl Karakeçili

Rate article
Add a comment