Dr. Jekyll ve Bay Hyde Kitap İncelemesi

İlginç

Viktorya döneminde yaşanan akıl almaz cinayetler ve bu cinayetin baş şüphelisi olan mide bulandırıcı bir görünüme sahip bir ucube. Bir yanda saygın ve örnek bir Hristiyan olan Doktor Henry Jekyll öbür tarafta tam tersi karaktere sahip bAY Hyde. Zıtlıkların dünyasında bu iki karakterin macerasına hoş geldiniz!

İngiliz edebiyatının en güçlü romanlarından olan eser, Londra’da geçmektedir. Olaylar noter olan Bay Utterson tarafından anlatılmaktadır. Olaylar, tuhaf ve kaba bir kimsenin küçük bir çocuğa çarpmasıyla başlar. Bu adam, tüm Londra’da ürkütücü bulunmaktadır. Adam hakkında yapılan ufak bir araştırma adamın Doktor Henry Jekyll’in yakın arkadaşı olduğunu ortaya çıkarır hatta bu adam Doktor Jeykll’ın arkadaşı olmaktan öte, onun mirasçısıdır.

Doktor Jekyll gibi saygın bir bilim insanının bu kaba saba tuhaf adamla olan ilişkisi herkese anlaşılmaz gelir.

Bu hikaye, aslında modern dünyanın bir eleştirisi olarak kabul edilmektedir. Modern dünyanın acımasız yükleri, insanları olduğundan başka bir şeye dönüşmeye mahkûm bırakmaktadır. Aynı zamanda bu eseri okurken bölünmüş olmanın ve iyilik ile kötülüğün savaşına tanıklık edeceksiniz.

Daha fazla hikâyenin tadını kaçıracak sözler söylemeden iyi okumalar diliyorum.

Künye

Kitabın Orijinal Adı: The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Kitabın Yazarı: Robert Louis Stevenson
Baskı: 8
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 83

Rate article
Add a comment