Drone Kullananların En Çok Yaptığı Hatalar

Teknoloji

Hava Şartları Uygun Olmayan Durumlarda Uçuş Yapmak

Öncelikle sadece görüşe açık alanlarda uçuş yapmanızı tavsiye ederim. Yüksek metal yapılar cihazınızda bulunan pusulayı ve GPS sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Drone’ u görüş mesafenizden çıkarmayın.

Drone GPS sistemi 10 uydu görmeden ve RTH ayarlandı uyarısı gelmeden kesinlikle kalkış yapmayın.

Drone’ nu 10 m/s (36 km) hızı geçen rüzgarlı havalarda ve kar, yağmur, sisli havalarda kullanmayın. Özellikle sis bulutları içinde barınan nem cihazlarınıza zarar verebilir. Bu arada sadece normal rüzgar hızına değil ani esen rüzgarın hızınada bakın.

Anlık hava durumunu ve güneş sisteminde meydana gelebilecek patlamalardan dolayı oluşabilecek manyetik sinyalleri Uavforecast programından kontrol edebilirsiniz.

Yüksek gerilim hatlarından, engellerden, yerleşim alanlarından, ağaçlardan ve sulardan uzak durun. Cihazınızın sensörlerine çok güvenmeyin.

Radyo istasyonları, baz istasyonları vb yüksek miktarda elektromanyetik olan alanlardan ve şehir içlerindeki sinyal kirliliğinden kaçının.

Drone ve bataryası hava sıcaklığı basınç gibi faktörlerden etkilendiği için 6000 metre ve daha yüksek irtifalarda uçarken dikkatli olun.

uav-forecast

Görüş Mesafesi Dışındaki Engeller

Drone Kullananların En Çok Yaptığı Hatalar. Drone’ u görüş mesafesi dışına tabi ki hepimiz gönderiyoruz. Ama hemen sonrasında sinyal kaybı yaşıyoruz ve RTH ( Return to Home) durumunda sorunlar yaşayabiliyoruz. Bu duruma LOS ( Line of Sight) denilmekte. Bu durumda etrafımızdaki engelleri sadece drone üzerinde bulunan kamera yardımıyla görebiliriz tabi görebilirsek ! Bu durumdan kurtulmak için RTH’yi  çevrede bulunan en yüksek yapıdan daha yüksek bir değer girerek ayarlamalıyız.

line-of-sight

Sensörlerin nesneleri algılayamaması

Drone’ların üzerinde bulunan birçok marka modele göre sayı ve konumu değişen sensörler çoğu zaman ağaç dalları, enerji nakil hatları, cam pencereler gibi saydam ve ince nesneleri algılayamazlar. Bu durumda pilotaj yetenekleri ile birlikte manuel bir şekilde engelleri görebilmek ve bunlardan kaçınmak gerekiyor.

Geri Yönde ve Hızlı Şekilde yapılan Uçuşlar

Çoğu modelin arka kısmında geri görüş sensörü vardır ancak sensörlere her zaman yüzde yüz güvenmemeliyiz. Ve bu tarz uçuşlar yaparken drone kamerası ileri doğru dönük olacağından etrafımızdaki engelleri göremeyiz. Yine de bu tarz uçuşlar yapmamız gerekirse önceden hava sahasında bize engel olabilecek durumların olmadığından emin olmalıyız.

Kapalı Alanlarda Yapılan Uçuşlar

En çok yapılan hatalardan biri de budur. Özellikle drone yeni alındığında evin içinde drone’u çalıştırıp uçurma çalışmaları hüsranla sonuçlanabilir. Çünkü kapalı alanlarda drone GPS sinyalleri yetersiz olduğu için havada stabil olarak kalamayıp sürüklenmeye başlar. VPS sistemi drone’u stabil olarak tutmaya çalışsada VPS sistemi ultrasonik dalgalarla çalışır ve evin içindeki halı vb eşyalar bu sinyalleri yansıtmazlar. Tecrübenize çok güveniyorsanız iç mekanlarda uçun.

Drone Fren Mesafesi

Drone Kullananların En Çok Yaptığı Hatalar. Hızlı yapılan uçuşlarda ve aniden drone önüne çıkan engeller sonucunda drone’ u ileri doğru itmeyi bıraksanız bile eylemsizlik nedeniyle cihazınız belli bir mesafe daha havada sürüklenecektir. Sensörler bu süreçte engelleri algılayabilirse algılar, algılayamazsa kaza kaçınılmaz. Bu sebeple uçuşlarınızda drone’un ileri doğru hareketi sırasında durabilmesi için belli bir mesafeye ihtiyaç vardır.

Rate article
Add a comment