Dutun Az Bilinen Faydaları

dutun faydaları ve zararları Faydalı

Kara ve beyaz olarak ikiye ayrılan dut meyvesi, tıpkı bir böğürtlene benzer. Daha çok ekşimsi bir tada sahip olan dut, karadut olarak bilinmektedir. Mayhoş tatlardan hoşlananlar, antioksidan deposu karaduttan mutlaka yemelidir.

Sağlık açısından oldukça faydalı olan beyaz dutun tadı ise gayet tatlıdır.

Dutun Faydaları

» Bağırsak kurtlarını düşürmek için, sabah aç karnına beyaz dut yemek yeterlidir.

» Mideyi rahatlatmak için beyaz dut yemek, oldukça iyi bir fikirdir.

» Bu mucizevî meyve, vücuda kuvvet verir.

» Dut kansızlığa faydalıdır.

» Ağız, bademcik ve boğaz iltihapları için bu meyvenin şurubunu kullanabilirsiniz. Özellikle karadut, bu sorunlarla savaşmada oldukça etkilidir.

» Diş eti hastalıklarında faydalıdır.

» Öksürükle baş etmede oldukça faydalıdır.

Herkesin mutfağında olması gereken dut, genellikle İç Anadolu bölgesinde yetişmektedir. En çok Konya ilinde yetişen dut, yağmurun ve güneşin dengeli olduğu, her bölgede yetişebilmektedir. Bu meyve taze olarak tüketildiği gibi, pekmez veya şurup olarak da kullanılmaktadır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların kahvaltı menüsüne, dut pekmezini eklemenizi öneririz. Bu dönemde çocuklarda genellikle kansızlık sorunu görüldüğü için, dut pekmezi bu soruna doğal bir çözüm sunacaktır.

Sofranıza alacağınız dut pekmezinin; sağlıklı ortamlarda yetişmiş, kimyasallarla zehirlenmemiş dutlardan yapılmış olmasına özen gösterin. Çünkü organik olmayan dutlar ile yapılan bir pekmezden faydası oldukça az olacaktır.

Dut meyvesinin şeker oranı yüksek olduğu için, özellikle diyabet hastaları bu meyveyi kontrollü bir şekilde yemelidir. Şeker hastaları, doktorlarının önerdiği şekilde bu meyveyi menülerine eklemelidirler.

Rate article
Add a comment