Duygusal Yoksunluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Duygusal Yoksunluk Nedir Psikoloji

Kişilerin sahip olduğu değerlerin bilincinde olamaması durumuna duygusal yoksunluk sendromu adı verilmektedir.

Ayrıca çağımızın popüler hastalıklarından biri olduğunu da söyleyebiliriz. Son dönemlerle çoğunluk olarak karşılaşılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalığın belirtilerinden en önemli olanı da; kişilerin kendi içerisinde duyduğu üzüntülere hem çevresinden hem de ailesinden herhangi birinin faydalı olamayacağını düşünmesidir. Bu durum hastayı daha çok kendi içerisine kapatır ve daha çok duygusal bir yoksunluk içerisine girer.

Bu hastalığa sahip olan kişilere çevresinden herhangi bir yardım ya da destek geldiğinde hasta olan kişi, maalesef buna itibar etmez yani inanmaz ve tüm bunların sahte olduğunu düşünür.

Bu hastalık çağımızın modern hastalıklarından biri olmasının haricinde dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Depresyon hastalığına benzetilse de bize göre aynı hastalık kesinlikle değildir. Her iki hastalık arasındaki benzerlik oranı son derece azdır. Duygusal yoksunluk hastalığına sahip olan kişiler, bu dönem içerisinde etrafından, ailesinden ya da hayat arkadaşından destek görmek isterler. Bir nevi ilgiye muhtaç olurlar. Bu nedenle eğer çevrenizde bu tür bir sendrom hastalığına yakalanmış olan kimse varsa kesinlikle bilinçli davranışlar içerisinde bulunulması gerekir. Aksi halde hasta olan kişiyi daha çok duygusal boşluğa itebilirsiniz. Buna neden olmamak için de çeşitli yollar denenmesi gerekir. Bu yollar arasından en başta olanı elbette ki bir doktor kontrolünün yapılması gerektiğidir.

Duygusallık içeren hastalıklarda kesinlikle bir doktor kontrolü yapılmalıdır.

Zihni etkileyen her hastalık, insanlar için önemlidir ve tedbir alınması gerekir. Duygusal yoksunluk hastalığı da aynı şekilde tedbir alınması gereken bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin etrafında kesinlikle bilinçli, özenli ve tedbirli insanların var olması gerekir.

Rate article
Add a comment