Elmanın Faydaları Nelerdir?

Faydalı
elmanın faydaları nelerdir
elmanın faydaları nelerdir

Yeşil elmanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bir çok alanda vücuda son derece faydalı olan bir meyvedir. En başta aç karnınız ile durar iken kendinizi güçsüz hissettiğinizde bir tane yeşil elma yerseniz çok zinde ve dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz. Kalori olarak diğer meyvelere göre düşük bir kaloriye sahiptir. Yeşil elma aynı zamanda cild bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sindirim sisteminizi düzenlemede size yardımcı olur ve rahatlatır.

ELMA’NIN VÜCUDA FAYDASI VAR MI?

Elmanın faydaları nelerdir? konumuzu geçelim ve sizlere anlayacağınız şekilde anlatmaya çalışacağım. Küçük orta boy bir elma yaklaşık olarak 40-70 kalori arasındadır. Açlık hissettiğiniz de elma yediğinizde açlık bastırıcı bir özelliği vardır. Bütün diyetisyen uzmanları diyet programlarında yeşil elmayı kullanırlar ve gelen kişilerin yemek listesine eklemesini isterler. İçerisinde bulunan lifler sayesinde iştahınız kesilecek tokluk hissetmeye başlayacaksınız. Yeşil elmayı sade tüketmelisiniz tatlıların yada keklerin içinde tüketmek isterseniz bunun size faydadan çok zararı olacaktır ve hiç besin degeri alamayabilirsiniz. A vitamini ve C vitamini ihtiyacınızı yeşil elmadan karşılayabilirsiniz. Egzersiz yapmak adlı makalemizi okuyarak elmanın faydalarının bir nedenini bulabilirsiniz.

Elmanın az bilinen yada hiç bilinmeyen vücuda sağlıklı yönleri şunlardır: Her gün 1 tane elma tüketirseniz sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Bir diş temizleme araçları kadar etkili olmasa da ağzınızdaki bakteri oluşumunu engelleyerek dişlerin çürümesini engeller. Şeker hastalarının özellikle tüketmesi gereken bir meyvedir. Günlük 1 adet yemeniz halinde diyabet riskinizi %26 azaltmış olursunuz doktorların açıklamalarına dayalı olarak yazılmıştır.
Elma tam bir zayıflama aracıdır düzenli tüketimlerde metabolizmanızı hızlı bir şekilde çalıştırır.

Hızlı çalışan bir metabolizma ise kilo vermenize yardımcı olur. Kabızlık çeken hastalarda elma kabuğunu yemek yada çayından faydalanmak sindirim sistemini hızlandırdığı için doktorlar tarafından tıbbi ilaç olarak görülmektedir.
Parkinson hastalığı riskini ortadan kaldırır. İçerdiği lifler sayesinde hücrelerin hasar görmesini neredeyse yok eder.
Elmada kalsiyum oranı da oldukça yüksektir. Kemikleri güçlendirmede güzel bir besin kaynağıdır. Romatizma ağrıları çeken birisi mutlaka tüketmelidir.

Elma ciltte meydana gelen dudak uçukları,yanma,morluk gibi deri değişkenlik yapısını onararak kısa sürede eski haline dönmesini sağlar. Çeşitli yeşil elma özünden yapılmış morluk kremleri vardır.
Astım hastalarına iyi gelen bir meyvedir. 2002 yılında yapılan bir araştırma sonucu astımı yenmede büyük bir rol oynayan meyve çeşididir.

ELMA HANGİ KOŞULLARDA SAKLANIR

Elma hassas meyveler arasında yer alır. Saklamasına özen gösterilmelidir. Elma dalından koparıldıktan sonra en fazla 1 hafta içinde tüketilmelidir ki yukarıda yazdıklarımız gerçekleşebilsin. Pazardan veya marketten alırken teker teker seçilmeli buruşuk özelliğini yitirmiş hastalıklı özellikle de sapsız elmalar alınmamalıdır. Buzdolabınızda düzgün bir şekilde sakladığınız sürece 2 3 hafta boyunca tüketimi uygun olarak yenebilir. Bu yazımızda size elmanın ve yeşil elmanın faydaları ve içerdiği vitaminlerden bahsettik.

Rate article
Add a comment