Emziren Anneler İçin Süt Yapan Besinler Nelerdir?

Emziren Anneler Sağlık

Bebeğinizin daha sağlıklı ve düzenli bir şekilde gelişimini sağlayabilmesi için anne sütünün değerli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu etkeni yerine getirebilmek için daha fazla süte sahip olmak isteyen anneler, süt yapan besinler üzerine arayış içerisinde olmaktadırlar. Konumuz dahilinde de yer alacak olan emziren anneler için süt yapan besinler nelerdir sorusuna yönelik bilgileri bulabileceksiniz. Fakat öncesinden hatırlatmak fayda gördüğümüz düzenli beslenmenin anneler açısından ne denli bir değere sahip olduğuna değinelim. Emziren anneler için süte yapan besinler ile ilgili ekstra bir çabaya gerek yok aslında. Dengeli, düzenli ve yeterli miktarda beslenerek sütünüzü arttırabilirsiniz. Anne ve çocuk alanları ile ilgili uzman doktorların da uygun gördüğü yol bu şekilde olmakta. Ekstra bilgi olarak süt yapan besinlere yönelerek sütünüzün çoğalmasını sağlamaya çalışmanızda yanlış bir davranış olabiliyor. Bunlara rağmen yine de besinler üzerine yoğunlaşmak istiyorsanız, en doğal ve zararsız yolları sizler için derleyerek hazırladık.

Su Tüketimi Yaparak Sütü Arttırmak

Anne sütünü arttırmak için en etkili ve doğal yolların başında günlük su tüketimini bol miktarda yapmaktan geçiyor. Sıklıkla tüketeceğiniz su ile hem kendi sağlığınız hem de bebeğiniz için daha sağlık ve bol miktarda sütün kapılarını ardına dek aralıyor. Günlük bazda bir bireyin tüketebileceği ideal miktar 2,5 Litre olmakta. Belirtilen miktar aynı zamanda emziren anneler içinde geçerliliğini sağlıyor. En az tüketilmesi gerekilen miktar ile birlikte anne sütünde artış olmakla birlikte, doğal bir şekilde sağlıklı süt olanağını da bebeğinize sunabiliyorsunuz. Doktorlarında önerdiği üzere sütün artış görmesi, sıvıya sahip beslenme tüketimlerinin ideal parçası oluyor. Sıvı tüketimlerinden kasıt su ve sağlıklı içecekler olduğunu unutmamanız gerekiyor. Çay, kahve, şekerli meşrubat ve benzeri içecekler, kola ve benzeri asit içeren içecekler bu sınıfa dahil olmamakta. Anne sütün kefir, süt, su ve ayran gibi doğal içeceklerden kaynaklı olarak sahip olunması öngörülüyor. Su dışında emziren anneler için süt yapan besinler aşağıda yer alan doğal yollardan geçiyor.

Anne Sütünü Arttıran Meyveler

Doğal olarak anne sütünü arttıran besinler arasında meyveler de yer alıyor. Süt salınımında doğal olarak hormonların düzenli çalışmasında etki gören meyvelerin tüketimi sağlıklı bir anne sütünü ortaya çıkarıyor. Genellikle lohusalık döneminde sütü arttıran meyveler;

  • Armut
  • Ayva
  • Taze beyaz üzüm
  • Dut
  • İncir

Hemen üstte belirttiğimiz meyve tüketimleri ile daha doğal ve sağlıklı bir şekilde sütünüzün oluşumunu veya artmasını sağlayabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz meyveler arasında armut ve ayva ikilisini komposto halinde ya da kurutup fırında pişirdikten sonra tüketmeniz sütünüz için daha faydalı olabiliyor. Komposto hali ile tüketilecek olan meyveler bebeğinizin yanı sıra kendi vücut sağlığınız içinde oldukça faydalı bir tercih olacaktır. Bunun nedeni ise çiğ tüketilen meyvelerde gaz problemlerinin yaşanması üzerine olmakta. Vücuda yoğun bir enerji depolayan incir ise özellikle de haşlanarak suyunun tüketilmesi sonucu yoğun bir süt artışını meydana getirebiliyor.

Anne Sütünü Arttıran Yeşil Yapraklı Besinler

  • Pancar
  • Ispanak
  • Isırgan Otu
  • Kırmızı Pancar
Rate article
Add a comment