En Faydalı Yiyecekler Hangileridir?

Sağlık
en faydalı yiyecekler

İnsan vücuduna faydalı olabilecek besin değerleri yüksek yiyecekleri sizler için listeledik. Sağlıklı beslenmek insanların ihtiyaç duyduğu şeylerden birisidir. İnsan sağlığını tehlikeye atacak  zararlı besin değerleri yüksek yiyecekler yemenizi tavsiye etmiyoruz onun yerine sizlere önerdiğimiz yiyecekleri yiyebilirsiniz.

1. KAKAO: İçerisinde bulunan bol miktardaki antioksidan maddeler sayesinde bağışıklık sisteminiz korumalı olacaktır. Kırmızı şarap ve yeşil çaylara göre daha yüksek miktarlarda antioksidan içermektedir.

2. CEVİZ: Cevizin içince  omega 3 yağ asitleri bulunur. Bu asitler kalp ve damar sağlığınızı ciddi ölçüde düzeltir ve güçlendirir.  Doğal vitamin takviyesi olarak tüketebilirsiniz. Balıkta olan omega 3 yağ asidi her ne kadar balık kadar fazla olmasa da cevizde de bol miktarlarda bulunur. Kuru olarak tüketilmesi önerilir.

3.  DUT MEYVESİ: Dutun içerisinde bol miktarda antioksit maddeler bulunur. Genellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Sağlıklı besin değerlerine sahip dutu afiyetle tüketebilirsiniz. Saç bakımlarında etkili olan bu meyve kullandığınız her şampuanda yada saç bakım spreylerin de bulabilirsiniz.

4. TARÇIN: Mikroplara karşı vücudunuzu korumada bir numaralı çözümdür. Devamlı tüketmeniz halinde mikroplardan doğal olarak korunmuş olursunuz. Kolesterol değerlerinizi düşürmede yardımcı olur. Kan basıncınızı dengeler.

5. BADEM: Kuru olarak tüketilir. Özellikle gelişme çağında olan çocukların tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Çünkü beyin gelişimini destekleyerek sağlıklı bir beyin oluşumunu destekler. Kemik ve diş yapısının gelişiminde büyük bir rol oynar.

6. BÖĞÜRTLEN: İçinde c vitaminin bol olduğu bilinen böğürtlen vitamin ihtiyacınızı karşılayabilir. Her gün bir avuç tüketilmesi halinde ise hiper tansiyon riskini en aza indirecek derecede bir besindir.

7. SOMON BALIĞI: Somon balığının kalorisi diğer balıklara göre düşük olduğu için diyet yapan bireylerin en çok tercih ettiği balık çeşididir. Hafıza bakımından kuvvetli bir insan olabilirsiniz devamlı tüketirseniz. Ruhsal çöküntü dönemlerinizde somon tüketimi psikolojinizi düzenleyerek travmalara karşı sizi korur. Herkes depresyonda iken çikolatanın daha iyi geleceğini sanıyor ama gerçekler aslında çok farklı.

8.  YABAN MERSİNİ: Şeker hastaları glikoz şekeri kullanıp düşürürler yükselen şekerleri. Ama sürekli yaban mersini ile vücudunuzu beslerseniz yapay şekerlemelere gerek kalmadan şekere karşı önlem almış olursunuz.  Kanınızda yüksek miktarda şeker varsa ve bu durum sizi çok üzüyorsa yaban mersini yemenizi tavsiye ediyoruz.

9. NAR: İşten geldiğinizde kendinizi yorgun hissediyorsanız bunun bir çözümü var 1 adet nar tüketerek vücudunuzu dinç tutabilirsiniz. Aynı zamanda sizin bilmediğiniz kanser hücreleri varsa vücudunuzda düzenli kullanımda başlamadan bitirmiş olabilirsiniz.

10. KIZILCIK: Daha önce adını bile duymamış olabilirsiniz. Ama faydalı besinler arasında en çok tüketilen besinlerden birisidir.  İdrar yolu enfeksiyonları dünyada bulunan her 30 insandan birinde bulunuyor. Kızılcık meyvesi ise idrar yolu enfeksiyonlarını 1 hafta gibi kısa bir sürede geçirdiği kanıtlanmıştır.  Aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonlarında da faydalı bir besindir.

11. TATLI PATATES: İçerisinde bol miktarda şeker olduğu için kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan bir besin kaynağıdır.  Prostat kanserine yakalanma riskinizi azaltır. İçerisinde bulunan magnezyum maddesi bir soda görevi görerek midenizi önemli ölçüde rahatlatır.

12. KARALAHANA: Bir portakaldan daha fazla C vitamini değerleri barındırır içerisinde.  Sürekli tüketen insanlarda erken yaşlanma olasılığı yok denecek kadar azdır.  Hücre sayılarınız yaş ilerledikçe düşer karalahana yiyen bir kişi hücre sayıları dengelidir ve bozulmaz. Enzimleri harekete geçirerek tümör oluşumunu engeller.

Daha bir çok besin var vücudumuza faydalı olan biz değerleri en yüksek ve en ihtiyaç duyacağımız faydalı besinleri sizler için listeledik. Bizi takip etmeye devam edin faydalı besinler serisinde tekrardan paylaşımlara devam edeceğiz.

Rate article
Add a comment