En İyi Buzlu Kahve Nasıl Yapılır?

İlginç

Hava sıcak! Öyle sıcak ki; dışarı adım atmak bile içinizden gelmiyor. Sıcaktan üzerinize ne giyseniz sizi terletiyor ve fenalık basıyor. Ama sıkıntı yok! Ben serinlemek için ilacınızı biliyorum. Bu en iyi buzlu kahveyi içmenizi sağlayacak bir “Cold Brew French Press” tarifi. Ve sabahlarınız için serin meltem esintiniz olmaya güçlü bir aday!

Eğer her gün kahve dükkanlarına gitme takıntınızdan biraz uzaklaşmak istiyorsanız ve evinizde aroması sizin tarafınızdan belirlenmiş güçlü, heyecan verici ve herşeyden ötesi soğuk buzlu kahvenizi kendiniz yapmaya kararlı iseniz, ben buradayım! Bugüne kadar içmiş olduğunuz en iyi buzlu kahveyi aşağıdaki şekilde yapacaksınız;

En iyi buzlu kahve nasıl yapılır?

En İyi Buzlu Kahve Cold-Brewed (Soğuk Demlenmiş) Olandır

Tarifime başlamadan önce birşeyi ortaya net olarak koyayım! En iyi buzlu kahve; sıcak kahvenin içine bir sürü buz küpleri eklenmiş bir içecek değildir! Hem de kesinlikle değildir! Eğer bunu denediyseniz kahvenin buzlar sayesinde hızlıca sulandığını görmüş olamalısınız. Ve bu sizi hiçbir zaman buzlu bir nirvanaya çıkarmaz!

Bunun yapmak yerine, kahvenin demlenme sürecini değiştirerek yapılır. Ben sıcak kahve kullanmak yerine, “French Press” veya bir kapta taze olarak soğuk-demlenmiş (cold-brewed) kahve yaparım ve bunu bir gece French Press’in içinde soğuk olarak bekletirim. Bu kahve sabah buzdolabından ekstra soğuk ve ekstra güçlü olarak çıkar. Ve artık biraz buz ve istenirse süt ile sulandırılmaya hazırdır.

Buzlu Kahvenizi Hazırlamaya Bir Gece Önceden Başlayın

Tahmin edebileceğiniz üzere, cold-brew (soğuk-demleme) French Press kahve yapmak soğuk su kullanmak demektir. Bu aynı zamanda kahvenin bekleyip dinlenmesi için daha fazla zaman demektir. Tam bir gece boyunca dinlendirmek en iyi bir yöntemdir. Ama bu daha fazla zaman harcama ve soğuk-demleme (cold-brew) sürecinden dolayı daha hafif aroma yani daha az acılık/sertlik demektir.

Bu tüm kahve dükkanlarının sizi bütün yıl boyunca can çektirerek kıvrandıran buzlu kahveyi nasıl yaptığının anlatımıdır.  Onlar ekstra güçlü, ekstra yumuşak içimli, buzda bekleterek demlerler ve sıcak kahve kadar iyi aroma yakalarlar. Ama kendilerine özel yöntemler ile bunu yaparlar!

İşte burada o soğuk spesiyaliteyi çok daha az paraya ve tamamen istediğiniz şekilde evde elde etmenin yolu.

Buzlu Kahve Nasıl Yapılır?

Ben kahveyi hazırladıktan sonra French Press demleme kahvenin içine her zaman final olarak bir veya birkaç içerik eklemeyi severim. Deniz tuzunu, çikolata sosunu, veya yumuşak şekerleme eklemeyi deneyin. Ya da hepsini bir arada deneyin! Unutmayın ki dışarısı çok sıcak ve gününüz tatlı bir başlangıcı hak ediyor.

Soğuk Demleme (Cold Brew) French Press Nasıl Yapılır?

(New York Times’tan uyarlanmıştır)

1 kişilik içecek yapmak içindir.

Neye ihtiyacınız var?

İçindekiler
1/3 kap bütün kahve taneleri
Bir buçuk kap soğuk su (tercihen filtre edilmiş)
Tadımlık bir miktar buz
Tadımlık bir miktar süt
Aromalı şuruplar, karamel, veye erimiş çikolata gibi tatlandırıcılar opsiyonaldir. (Eklenip eklenmemesi size kalmıştır)

Ekipman
Kahve öğütücü aleti
French Press ekipmanı

Tarif

  1. Kahve tanelerini öğütün: 1/3 kap kahve tanesini French press ile filtre edilebilecek kadar iri ama aynı zamanda iyi şekilde suya nüfuz edecek miktarda öğütün. Ben kendi öğütücümde, tam olarak orta ve iyi arasında bir seviyede öğütüyorum.
  2. Öğütülmüş kahve ve suyu French Press’e ekleyin: Öğütülmüş kahveyi French Press’in içine dökün ve üstünü bir buçuk kap su ile tamamlayın.
  3. İç içe geçmesi için karıştırın: Kahveyi su ile beraber iyice erinciye kadar karıştırın.
  4. French Press’in açılır kapanır kapağının içine koyun: Presleyen aparatın en üstte olmasına dikkat edin.
  5. Kahveyi bir gece buzdolabında dinlendirin: Presleyen aparatı üst pozisyonda bırakın ki kahve taneleri suya bütün gece boyunca iyice nüfuz etsin.
  6. Kahveyi tanelerinden ayırmak için presleyin: Ertesi sabah, kahveyi tanelerinden ayırmak için French Press’in asansörlü aparatına bastırın.
  7. Buzlu kahvenizi yapın: Bir bardağı buz küpleri ile doldurun ve bir miktar süt ekleyin. Bardağın kalan kısmını da buzlu kahveniz ile doldurun. Karıştırın ve keyfinize bakın!

Tarif Notları

  • Büyük Buzlu Kahve: Eğer daha büyük bir French Press ekipmanına sahipseniz, aynı kahve ve su oranlarını koruyarak daha çok miktarda buzlu kahve yapabilirsiniz. Kullanılmamış olan kahveyi presleyerek süzüp yeni bir muhafaza kabına aktarın. Buzlu kahve bir haftaya kadar buzdolabında saklanabilir.
  • Buzlu Kahve Çeşitleri: Eğer benim gibi tatlı şeyleri yemeyi seviyorsanız, bir kaşık dolusu “cajeta karameli” veya “çukulatalı yumuşak şekerleme” ile karıştırabilirsiniz. Deniz tuzu veya tarçın da güzel bir tad dokunuşu verebilir.
Buzlu Kahve Tarifi

Editör: Hüseyin Çetinbudaklar

Rate article
Add a comment