Epilepsi Nedir? Belirtileri Neleridir?

Sağlık
epilepsi nedir

Epilepsi nedir sorusunu günümüzde çoğu kişi tam olarak bilmiyor. Epilepsi nedir, halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi, Sinir hücrelerinin gereğinden fazla elektrik altında kalarak görevini yapamaması sonucu geçici nöbetler ve titremeler ile meydana gelen bir çeşit kronik hastalıktır. Epilepsi olan bir kişide bu nöbet gerçekleştiğinde geçici bilinç kaybı, gözlerde kayma gibi belirtiler vermektedir. Eğer kişi bu olayı bir defa yaşamış ise onun epilepsi olduğu söylenemez. Epilepsi nöbetleri sıklıkla hastanın başına gelen bir durumdur. Erkek yada kadın arasında epilepsi olma farkları yoktur ve hemen hemen oranlar eşit derecededir.  Epilepsi hayati tehlikesi bulundurmayan kronik bir hastalıktır. Nöbetin ne zaman geleceği belli olmaz. Günlük hayatınızda uykunuzda dahil her saat yada dakika epilepsi nöbeti geçirme riskiniz vardır.

Epilepsi çocuk genç yaşlı demeden her kişide görülebilecek bir hastalıktır. Çocuk yaş gruplarında özellikle doğduktan 16 yaşına kadar epilepsi olma riski oldukça yüksektir. Eğer çocuklarınız da ağız şapırdatması , ani refleks ile istemsiz bir şekilde kol ve bacakların oynaması, bir yere odaklanarak gözlerini kırpmadan oraya bakması, hiç kimsenin duymadığı kokuyu duyması gibi belirtiler var ise uzman bir doktora göstermenizde fayda var demektir.  Şunu da unutmayın ki çocuğunuzda bu belirtiler var diyede epilepsi hastası olduğu söylenemez.  Farklı kronik rahatsızlık da olabilir.

Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır

Epilepsi insan vücudunu terk etmeyen kronik bir hastalık olarak günümüz çağında giderek çoğalmakta. Özellikle 16 yaş altı çocuklarda görülen epilepsi hastalığı nöbet durduran ilaçlar sayesinde önüne geçebiliyor. doktorun verecek olduğu vücudunuza uygun ilaçları düzenli olarak kullandığınız takdirde epilepsi nöbetlerinin önüne geçmiş oluyorsunuz. Herhangi bir ameliyat gibi bir durum olmuyor. Bir kişinin epilepsi olup olmadığını zaman ve bu zaman içinde yapılan testler ile belirlenir. Daha önce ailede epilepsi hastası olan var mı diye bakılır. Teşhis konulduktan sonra ilaç tedavisine başlanır. Yanlız bu ilaçları kullanmadığınız takdirde epilepsi nöbetleri geçirme riskiniz oldukça fazladır.

Rate article
Add a comment