Et Beni Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Et Beni Nedir Sağlık

Et beni nedir ve tedavisi üzerine merak edilenleri bu konu kapsamında öğrenebileceksiniz. Cilt katmanlarının normalden fazla büyümesiyle veya katmanın deformasyona uğramasıyla et benleri oluşmaktadır. Et beni tıp deyimiyle birçok farklı isimle de anılmakta olan bir hastalık türevidir. Bu isimler arasında Nevüs, Papillom, Skin Tag, Akrokordon ve Polip olmaktadır.

Halk arasında farklı isimlerle de anılan bu hastalık, görünüm olarak koyu kahverengi tonuna sahip olmakla birlikte, damar beni olarak da tabir edilen kırmızı ve ten rengine de sahip olabilmektedirler. Cildin deformasyona uğramasıyla daha sık görülen bir hastalık olan et beni, tedavi edilmediği sürece büyüme evresine girerek kanser ve benzeri kötü huylu türevleri de meydana getirebilmektedir.

Et Benleri Neden Oluşur?

  • Et benlerinin çıkmasının en büyük nedenlerinden biri kişinin fazla kilolara sahip olmasından kaynaklı olmaktadır.
  • İrsi ve katılımsı bir yapıda olan et benleri kimi zaman aileden bir diğer kişi de görülme olasılığını taşır.
  • Gebe olan bir kişinin hormonal değişiklikler yaşamasıyla birlikte et benlerinin çıkmasına yardımcı olabilmektedir.
  • Terli bir kıyafet içerisinde saatlerce kalmak veya aşırı terleme gibi sorunlara maruz kalan kişilerde et beni çıkma olasılığı oldukça yüksek olmaktadır.
  • Kravatın sıkı olması veya dar boğazlı kazakların giyilmesiyle oluşan çeşitli sürtünmelerde et beni gibi olası hastalıkları doğurabilmektedir.
  • Tüm bunlara ek olarak en büyük oluşum etkeninin şeker hastalığı olduğunu da söylemekte fayda var. Kan şekeri veya İnsülin direnç derecesindeki oluşan değişimlerle birlikte bu tür durumların meydana gelmesi oldukça mümkündür.

ET BENİ TEDAVİSİ

Krioterapi Yöntemi: Bu tekniğin işlem hacmindeki eksi ve artıları oldukça çok olmaktadır. Artıları arasında yer alan et beni dondurma evresiyle benin dondurularak düşürülmesi en yüksek pozitif direnci sağlamaktadır. Buna ek olarak bu teknik ile doğrudan düşürülmek istenilen et beni için sınır belirlenmediğinden ötürü birden fazla çok sayıda doku alanına zarar verilebilinmektedir.

Radyo Frekans ile Et Beni Tedavisi: Buharlaşma tedavisi ile neredeyse aynı olan ve radyo dalgalarının ısıya dönüştürülmesiyle yapılan bu yöntem nezdinde ameliyatsız et beni tedavisi olabilmek mümkündür. Aynı tedavi yöntemini kapsayan bu teknik birçok hasta tarafından tercih edilmektedir. Bu her iki yöntem dışında Koterizasyon ve Lazerle ameliyatsız et beni tedavisi de tercih edilen diğer yöntemler arasında bulunmaktadır.

Rate article
Add a comment