Evde Saç Nasıl Boyanır?

evde saç nasıl boyanır sarı Kadın

Kadınların saçlarını boyaması için illa kuaföre gitmesi gerekmez. Evde de saçlar kolay bir şekilde boyanabilir. Boyanızı evde kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız uygulamaya geçmeden önce bazı noktalara dikkat etmekte fayda var. Çünkü bilinçsizce kullanım saçlarınızda ve görünümünüzde olumsuz etki yaratabilir.

– Boyadan Önce Yapılması Gerekenler

1- Saçınızı boyamadan önce sağlıklı olup olmadığını kontrol edin. Boyalardaki kimyasalların saçlarınızı yıpratma ihtimaline karşın sağlıklı ve bakımlı saçlara uygulayın. Eğer güçsüz saçlarınız varsa bir süre boya yapmamaya ve bakımlarla saçlarınızı güçlendirmeye çalışın.

Boyayı çok temiz saça uygulamayın. Birkaç gün kendi yağından beslenmiş saçta boya daha iyi tutar. Bu yüzden boyadan önce 2- 3 gün saçlarınızı yıkamamakta fayda var.

2- Saçları güçlendirici özellikleri olan B vitamini, E vitamini, avokado veya hindistancevizi yağı kullanın. Bu vitamin ve yağlar saçları nemlendirir ve güçlendirir.

3- Saçınız için doğru rengi seçin. Evde yaptığınız boyanın tam rengini alması için saçınıza uyan doğru rengi seçmek gerekir. Bunun için gün ışığında doğal saç renginize iyice bakın. Cilt renginize uyan ve sizi her açıdan tamamlayan bir renk seçin. Cildiniz buğday tonlarındaysa o zaman kırmızı, kestane rengi, bakır veya kızıl-kahve tonlarını tercih edebilirsiniz. Beyaz tenli ciltler içinse küllü renkler ve bej tonları idealdir.

– Evde Saç Boyarken Ne Yapılmalı?

1- Saç boyasını kullanmadan önce alerji riskine karşın ufak bir test yapın. Bileğinizin iç kısmına sürün ve kızarıklık ya da tahriş olup olmadığına bakın. Herhangi bir sıkıntı yoksa boyaya başlayabilirsiniz.

2- Boyadan çıkan kullanım talimatına harfiyen uyun. Boyanın uygulanma şekli, karışımın nasıl hazırlanacağı ve bekleme süreleri doğru rengi tutturmak için önemlidir.

3- Bulaşmaması için eski veya kullanılmayan bir kıyafetlerinizi giyin.

4- Saç boyasının çıması zor olduğu için boyama yaparken olabildiğince temiz sürmeye çalışın. Korunmak için boyadan önce vazelin kullanabilirsiniz. En azından bulaşan yerlerin kolay çıkmasına yardımcı olacaktır.

5- Hazırladığınızı karışımı bir fırça yardımıyla iyice saçlarınıza yedirin. Eğer kısa saçlıysanız evde boya yapmak sizin için daha kolay olacaktır. Uzun saçlıysanız da sistemli hareket edebilirsiniz. Saçlarınızı bölümlere ayırarak boyamak, rengin her yere tam ulaşmasını sağlar.

6- Boyamanız bittiyse ve kapta biraz daha kalmışsa bunu gelişi güzel saçlarınıza yedirin. En son geniş bir tarakla saçlarınıza boyayı iyice yedirin.

7- Boyama işlemi bitince alnınıza ve diğer yerlerinize bulaşan boyayı hızlı davranarak ıslak mendil yardımıyla temizleyin.

8- İsteğe göre en son bir boneyle üzerini kapatabilirsiniz. Bu şekilde belirtilen süre boyunca saçınıza temas etmeden bekleyin. Rengin tam oturması için söylenen zamanın dışına çıkmayın.

9- Eğer doğal renginizden biraz uzak bir tona boyadıysanız istediğiniz rengi elde etmeniz zaman alabilir. 2-3 ay sonra aynı tonu tekrar uygulayın. Son olarak platin sarısı gibi oryal gerektiren renkler bu uygulamalara dâhil değildir. Bu renk boya istiyorsanız bir uzmana başvurmakta fayda var.

Rate article
Add a comment