Falınızda Rönesans Var-Ferhan Şensoy İnceleme

İlginç

Kitapçıda gezinirken gözümüz bir kitaba takılıyor. Kitabı elimize alıyoruz ve kapağında tanıdık bir sima görüyoruz. Hayatını tiyatroya adamış bir üstadın siması bu. Oynadığı tiyatro oyunlarında ve sinema filmlerinde bizi güldüren ve diyalektik bir düşünceye sevk eden bu dil cambazı, elinde piposu ile yazdığı kitabı okumadan önce bize “afiyet olsun” diyor sanki.

Ferhan Şensoy, bu kitabı 4 yıl boyunca ilmek ilmek örmüş bazen hayal etmiş, bazen isyan etmiş, hatta bazen de dayanamamış tanık olduğu hadiselere karşı küfretmiş. Bu küfrediş bir yakarış işin özünde ama her şeye rağmen hiçbir şeyden umudunu kesmemiş ve bu bozuk düzeni nasıl düzeltiriz diye kafa yormuş. Tıpkı çağının ötesini de aydınlatan, Rönesans aydını edasıyla taassuplarınızla cenk etmeye gelmiş bir cengaver gibi.

Kitapta toplam 107 farklı deneme bulunmaktadır. Ferhan Şensoy, birçok farklı konuda bize içini dökmüş. Tabi öyle kuru kuruya da değil! Kendine has esprili diliyle karşımızda konuşur gibi döküp döktürmüş. Kelimeleri kendi edebiyatına uygun öylesine güzel dizmiş ki kitabı okurken adeta bir oyun sergileniyor karşınızda.

Kısacası; sanat, sosyoloji, tarih, siyaset, felsefe, edebiyat yani ne ararsanız var bu kitapta. Kitabı edinmek isterseniz kolay olmayabilir, zira yeni basımı yapılmıyor kitabın. Olurda bir yerde denk gelirseniz açın, okuyun, gülün, düşünün…

KÜNYE
Yayınevi: Ortaoyuncular
İlk Baskı Yılı: 1998
Sayfa Sayısı: 375
İnceleme: Onur Yalnız

Rate article
Add a comment