Filyasyon Nedir? Pik Noktası Nedir? Entübe Nedir?

filyasyon nedir tıp Sağlık

Filyasyon Nedir? – Yeni tip korona virüsü kovid-19 salgını ardından sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da açıklamalarında bahsettiği filyasyon kelimesi, tıp dilinde, mevcut olan hastalığın kaynağını bulmak anlamında kullanılmaktadır. Buna göre;

Salgın (bulaşıcı) hastalıkların ilk çıkış kaynağını bulmak adına yapılan çalışmalara,

Herhangi bir salgın türü olarak nitelendirilebilen hastalığın neden kaynaklandığından tespit edilmesi çalışmalarına,

Hastalık kaynağının tespiti adına yapılan tüm çalışmalara,

Yapılan kaynak arama çalışmalarında, salgın riskinin devam edip etmediği ve kişilerin risk faktörleri altında olup olmadığı gibi bilgileri arama çalışmalarının tümüne Filyasyon nedir.

Filyasyon Yöntemi Nedir?

Filyasyon Yöntemi Nedir?Filyasyon Yöntemi, yeni tip korona virüsü salgınında kovid-19 salgınına karşı aktif olarak yürütülen savaşta ciddi bir rol oynamaktadır. Filyasyonun tanımını yukarıda belirtmiştik. Filyasyon yöntemi ise, hastalığın yayılmasına etki eden, hastalığın risk faktörlerine karşı alınan tedbirlerin en dip-bucak tarama yönteminin adıdır. Her ülke, salgın ile mücadele etme kapsamında, kendi filyasyon yöntemini uygulamaktadır. Yani Türkiye olarak, filyasyon yöntemini, virüsün tüm evrelerinde kullanılan bir tanı olarak düşünebiliriz. Örneğin bir eczane çalışanına bulaşan virüsün, kimden bulaştığı, kimlere bulaştığı, nasıl bulaştığı, potansiyel bulaşmış ve bulaşabilecek olan kişilerin çalışmalarının tümü filyasyon yöntemi adı verilen metodlar ile gerçekleştirilebilir.

Pik Noktası Nedir?

Pik Noktası Nedir? – Sorusu, pandemi sürecinde sık sık duyduğumuz ve hayatımıza yeni anlam ifade eden bir başka tanımdır. Salgına dair, açıklamalarında pik noktası, yeni bir pik dalgası, pik tehlikesi gibi ifadeler, doruğa ulaşmak, en üst sınırda yer almak, zirve anlamlarında kullanılıyor. Yani kovid-19 salgınında pik yapmak ifadesi, entübe olmuş kişilerin sayısında zirve anlamında kullanılmaktadır. Bu da salgınla boğuşan insanların sayısının geleceği son nokta anlamına da geliyor.

Entübe Nedir?

Entübe nedir? Entübe ne anlama geliyor? Entübe ne demek? Tüm bu sorular da yine kovid-19 salgınında insanların en sık sorduğu sorular arasında yer alıyor. Zira entübe olmak, entübe sayısı da korona virüsü ile doğrudan temas halindeki ana başlıklar altında karşımıza çıkıyor.

Salgın ile mücadele eden insanların (bulaşmış), ağız ya da burun yoluyla solunuma destek olmak amacıyla yerleştirilmiş, özel üretim bir tüptür. Bu tanım aynı zamanda, operasyon (ameliyat) sırasında; hastanın solunum cihazına bağlı kalma durumunu da entübe denir.

Rate article
Add a comment