French Press Kahve Nasıl Yapılır?

İlginç

Kahvenin üstüne konuşulabilecek sayısı mevzu vardır. Ama sonunda hepimiz bizi sabahtan itibaren kucaklayacak sıcak bir kap kahvenin peşindeyizdir. Basit ama keyifli!

French Press en basit ve göreceli olarak daha ucuz olan iyi kahve yapma yöntemlerinden biridir. İşte bu yazıda bir kap harika French Press yapmanız için gerekenler anlatılmaktadır. Okumaya devam edin ve gerekenleri öğrenin;

French Press Kahve Nasil Yapilir

French Press Kahvenin Artıları ve Eksileri

French Press aleti kahveyi sıcak suyun içinde demler ve akabinde kahve tanelerini presleyerek süzer.

Bu alet, filtre kahve makinesinden sonra, kahve yapmak için en kolay ve en az zaman gerektiren yollardan biridir. Ayrıca, pour over (üstüne dökme) ve Aeropress aletlerinde olmadığı gibi birçok kişiye aynı anda kahve demlemenize imkan sağlar. Fakat bu yöntem, kahve tanelerini belli bir süre tabanda bastırdığı için acımtırak ve yağlı tadlara sebep olabilmektedir. Bu da bazı insanları irite edebilmektedir.

En Güzel French Press Kahvenin Temelleri

French Press’e ısınmam oldukça zaman aldı. Üniversitede iken oda arkadaşımın bana hediye ettiği ilk French Press ve mekanik kahve öğütme aletinden beri kahve demliyorum. Fakat nerede ise her gün demliyor olsam da, ağız tadıma göre acı ve buruk buluyorum. Dolayısı ile de daha temiz ve sağlam bir hızlı Aeropress’e geçtim.

Fakat daha sonra satış aleminin yorucu temposu ile karşı karşıya kalınca, ve uzun toplantılardan dolayı kahve tiryakisi olan birçok satışçıyı tanıyınca farklı kahve demleme çeşitlerini de deneme fırsatım oldu. Bunlardan belki de o güne kadar hiç dikkatimi çekmemiş olanı ve beni denediğim ilk andan beri en çok cezbedeni de French Press oldu. Bu hayranlıktaki en önemli faktör de doğru öğütme metodu olduğu idi.

French Press Kahvedeki Sorunları Gidermek

French Press kahveyi mahvedebilecek iki önemli sebep vardır: suyun sıcaklığı — kahve tanelerini kavuran kaynayan su, veya kahvenin aromasını tam olarak ortaya çıkarmayan ılık su – ve preslenmiş kahveyi çamursu ve acı yapan çok miktarda iri taneler içeren kötü öğütülmüş kahve.

Yukarıdaki iki önemli faktör bence genel olarak en çok atlananlardır ve kolayca düzeltilebilirler. Tek yapmanız gereken suyun sıcaklığını hissetmeniz ve bir kahve öğütücüye sahip olmanızdır.

→ Öneri: Doğru ısı derecesini yakalamak kolaydır (sadece suyu kaynatıcının üstünden alın ve demlemeden önce bir dakika bekletin).

Kahve Öğütücüsü İyi Bir French Press İçin Neden Önemlidir?

Ve karşınızda öğütücü! Mutfaklarda tamamen bir alet edevata dayanan üretim süreçleri pek yoktur ama iyi bir French Press kahve yapmak bu süreçlerden biridir.

Bakın Neden; Standart bir bıçaklı kahve öğütücüsü kahve makinelerinde kullanılmak üzere kahve öğütmek için mükemmelce uygundur. Ama French Press için öğütülecek kahve tanelerinin göreceli olarak daha irice olması gerekir.  Zira daha küçük kahve taneleri filtrenin içinden geçer ve ağzınıza gelerek sizi rahatsız eder. Ayrıca kahvenizin ekstraktı daha fazla ortaya çıkacağı için fazla acılık ortaya çıkar. Tüm kahve çekirdeklerinin aynı süreklilikte kavrulmuş olması gereklidir ve bunu gerçekleştirmek için de elektrikli kahve öğütücü (Burr Grinder) en mükemmel çözümdür.

→ Öneri: Eğer French Press’iniz ile hazırlayıp içtiğiniz kahveniz size acı gelmeye başladı ise, veya dibinde kalıntılar oluşturuyorsa, klasik öğütücünüzü elektrikli bir “Burr Grinder” ile değiştirmeyi düşünün. Veya lokal kahve dükkanınızın kahve tanelerinizi sizin için öğütmesini sağlayın. Onların ticari öğütücüleri de ortaya harika işler çıkaracaktır.

French Press icin Hesap Uzmani Olmak

French Press için Hesap Uzmanı Olmak

Kişisel olarak; bir kişinin suya 40 gram kahve taneleri ile 36 gram kahve taneleri eklemesi arasında kılı kırk yarması gerektiğine katılmıyorum! Veya, sadece hacmen ölçmek yerine önce taneleri tartıp daha sonra su eklemek zorunda olduğuna da katılmıyorum!

Bazılarınızın benimle bu konuda karşıt görüşte olacağınıza dair önsezim var ama kahve müptelasıysanız, o zaman zaten sürekli parmaklarınızı oynatmanıza sebep olacak milyon sebebiniz var demektir. Bu kahve keyfinin bir parçasıdır. Yemek pişirme süreçlerinde de olduğu gibi kalbinizin sesini dinleyebileceğiniz lezzette ürünler ortaya çıkarmak için içerikle oynayabilir ve gelşiştirebilirsiniz. Ve bunu yaparken de yüksek bir tatmine ulaşabilirsiniz.

Fakat French Press ile uğraşıyorsanız, bence bu yöntem çok  hesaba girmeden her türlü gerekli şeyi içinde barındıran en kolay yoldur. Eğer hacmen ölçmek yerine kahvenizi tartıp su eklemek sizi daha konforlu kılıyorsa, o zaman lütfen öyle yapın! Eğer hangi kavrulma seviyesinde ne kadar süre demleyeceğiniz konusunda çok meraklı iseniz, o zaman ölçün! Tamamen sizin yanınızdayım.

Ama şimdi; sadece basitçe temel bilgileri konuşalım. Çünkü sonunda, bu sadece bir kap kahvedir ve umuyorum ki birçoğunuz bir kap French Press ile sabah ayakta durma ihtiyacınızı gideriyor olacaksınız. Zira; doğru yapıldığında bu harika bir kahvedir!

French Press için Doğru Kahve ve Su Oranı

Aşağıdaki tarif 4 porsiyonluk klasik miktar olan 907 gram (32 ounces) French Press kahve yapabilmeniz içindir. Ama ya daha az veya daha çok yapmak isterseniz? Aşağıda size genel bir hacme dayalı oran rehberi. Unutmayın ki kahve taneleri çekilmeden önce tartılmalıdır.

 • 1 porsiyon — 1 kap su (240 ml) — 2 çorba kaşığı kahve taneleri
 • 2 porsiyon — 2 kap su (480 ml) — Çeyrek kap kahve taneleri
 • 4 porsiyon — 4 kap su (960 ml) — Yarım kap kahve taneleri
 • 8 porsiyon — 8 kap su (1,920 ml) — 1 kap kahve taneleri

3-4 porsiyonluk toplam 907 gram (32 ounces) kahve yapar.

Neye İhtiyacınız Var?

İçerik

Yarım kap taze kavrulmuş kahve taneleri
4 kap soğuk su

Ekipman

Elektrikli Kahve Öğütücü (Burr Grinder)
En az 907 gram kahveyi muhafaza edebilecek bir French Press
Elektrikli Kettle VEYA fırın üstü demlik
Termometre (Opsiyonel)
Uzun kaşık

Tarif:

 1. Kahve tanelerini tartın: Yarım kap kahve tanesi tartın. (Veya, eğer 907 gramdan (32 ounces) daha az yapıyorsanız, yukarıdaki kahve oranları tablomuza başvurun.)
 2. Kahve tanelerini öğütün: Kahve tanelerini; Elektrikli kahve öğütücünüzün kalın ayarında öğütün. Eğer elektrikli bir kahve öğütücünüz yok ise, kısa ve keskin aralıklar ile bıçaklı bir öğütücü kullanın. Her birkaç saniyede bir durarak kahve öğütücünüzü kapağını kapalı tutarak sertçe sallayın. Kahve tanelerinizin sert ve kalın olması gerekmektedir. Ama yine de eşit büyüklükte ve fazla pütür içermemelidir. En ideal kahve taneleri büyüklüğü “Ekmek kırıntıları” olarak nitelendirilebilir. Daha sonra taneleri French Press’in içine dökün.
 3. Suyu kaynayıncaya kadar ısıtın ve daha sonra 1 dakika soğutun: 4 bardak su ölçün. (Veya, 907 gram’dan daha az yapacaksanız, yukarıdaki kahve oranları tablomuza başvurunuz.) French Press için suyun sıcaklığı 90 derece santigrat olmalıdırBu deniz seviyesinde kaynama noktası olan 100 derece santigratın altıdır. Suyu demlik veya elektrikli kettle ile ısıtarak kaynatın ve daha sonra kahveyi yapmadan önce 1 dakika soğumasını bekleyin. Eğer derecesinden kesin olarak emin olmak istiyorsanız, kontrol edebilmek için opsiyonel olarak bir sıvı termometresi kullanın. (Veya, üstünde ısı ayarları olan modern ve yeni bir kettle’ınız var ise, “kahve” ayarını seçin.
 4. Su ekleyin: Tam dolu 4 kap sıcak suyu French Press’e ekleyin.
 5. Demi karıştırın: Yukarı ve aşağa hareketler ile kuvvetlice karıştırın.
 6. 4 dakika suda bırakın: 4 dakika kuvvetli bir dem orataya çıkarır. French Press’inizin nüanslarını öğrendikçe, ayarları ile oynamak için, değişik kavrulmuş kahvelerin çok daha kısa veya uzun bekletme sürelerinde daha iyi sonuçlar verdiğini göreceksiniz.
 7. Press’i aşağa bastırın: Zamanlayıcının süresi dolduğunda, hemen press’i tamamen aşağa doğru bastırın. Ve kahveyi hızlıca için.

Tarif Notları

 • İlk Önce French Press’i Isıtın: Pratiklik için bu tarife eklemediğimiz bir adım ise French Press’inizi ısıtmaktır. Eğer sabah zamanınız veya uğraşacak haliniz var ise, suyu kaynatın ve French Press’inizi sıcak su ile çalkalayarak ısıtın.
 • Karaf Kullanın: Kahvenizi hemen içmeyecekseniz, French Press’inizin içinde bırakmayın. Çünkü dibinde preslenmiş olarak bekledikçe acılaşacaktır. Sıcak tutmak için bir karafa aktarın.

Editör: Hüseyin Çetinbudaklar

Rate article
Add a comment