Fyodor Dostoyevski-İnsancıklar İnceleme

İlginç

1846 yılında ilk kez eleştirmenlerin karşısına çıktığında verilen tepkilerden birisi “Yeni bir Gogol mu doğuyor?” olmuştu. Dostoyevski’nin 23 yaşında yazdığı bu eseri(ilk eseri), hem insan analizleri hem edebi kimliği yönüyle dönemin eleştirmenlerine gerek kalmadan kütüphanenizin en güzel yerlerinden birine koyacaksınız.

Makar Devushkin ve Varvara Dobroselova arasında geçen mektuplardan derlenen kitapta fakirlik, gurur ve karşılıksız sevgi temaları derinlemesine vurgulanmaktadır. Naturalist akım çerçevesinde işlenen temada, iki yakın akrabanın birbirlerinden destek alarak hayatta kalmaya çalışması işlenmektedir. Bu süreç içerisinde bazen mutlu, çoğu zamansa zor durumlardan geçmektedirler. Birbirlerini tanırken eski defterlerin hayatlarına nasıl etki ettiğini de beraber tecrübe edeceklerdir.

Konusu dışında edebi kimliği ile de ön plana çıkan eser özellikle mektupların arasına onca karakterin derinlemesine analizlerini, dönemin şartlarını, kitap eleştirilerini, kitap sevgisini ve daha nice olayı nasıl sıkıştırdığı sorusunu Dostoyevski’nin ustalığına bırakıyoruz.

İyi Okumalar.

Not: Gerek sayfaların kopmasından, gerek yazım ve bizim tahmin edemediğimiz çeviri hatalarından bu basımevinden okumanızı tavsiye etmeyiz.

KÜNYE
Orjinal Adı: Бедные люди, Bednye Lyudi
Yayınevi: Mutena Yayınları
Sayfa Sayısı: 242
İnceleme: Can Öksüzoğlu

Rate article
Add a comment