Geleceği Kurgulamak-Noam Chomsky İnceleme

İlginç

Sayısız gezegenlerin bulunduğu evrende, sayısız bilge insanın bulunduğu Dünya gezegeninde, sayısız bilge insanın bulunduğu bir çağda savaş engellenemiyorsa; bilin ki bilgelik zulme kalkan olmuştur.

Yeni bir yerleşim yeri hayal edin. Daha önce hiç yönetilmemiş, siyasi müdahaleler ile yoğrulmamış, sistemsiz… Nasıl yönetirdiniz? Tabii ki başkan sizsiniz. Önce yaşam ihtiyaçları gelir aklınıza, kaçınılmaz bir durum. Suyu, toprağı, ekini, kısaca yaşamın devam etmesi için zaruri durumlar çözülmeli. Bitti. Evet yanlış anlamadınız, bitti. Başka bir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü savaş artık kapınızdadır.

Doymak bilmeyen insan hırsları, savaş baltalarını tarih boyunca bilemiştir. Milyarlarca dolara sahip şirket sahiplerinin, ölümsüzlermiş gibi kazanma hırsları, koltuk sevdaları, egemenliği eline geçirmeye çalışanlar… Yaşam sonlu bir süreç. En azından şu an bu bilgiye sahibiz.

Dünyanın süper gücü olarak anılan ABD’de yaşayan çağın filozoflarından olan yazarımız, vatandaşı olduğu devletin süper zulmeden gücünü, detaylarını, savaş çıkarmak için yaptığı oyunları, sömürmek için kıydığı canları aktarmış. Bugün okuyanlar için tarih dersi niteliğinde bir eser olarak da kabul edilebilir. Çünkü anlattıkları maalesef ki yaşandı ve yaşanıyor. Özenilen bir gücün nasıl varlığını sürdürdüğünü anlamak için bu kitabı okumalı ve anlamalı.

KÜNYE
Yayınevi: İnkılâp Kitabevi
Çeviri: Gökhan Fırat
İlk Baskı Yılı : 2015
Sayfa Sayısı : 272
Dil : Türkçe
İnceleme: Serdar İdemen

Rate article
Add a comment