Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Sağlık

Gıda zehirlenmesi, genellikle bayatlamış ve bozulmuş yiyecekler ya da bayat balık yedikten sonra ortaya çıkar.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri

Zehirlenen kişi soluk almakta, yutkunmakta zorluk çeker. Eklem ve kaslarında ağrı, kramplar vardır. Başında dönme, halsizlik, midesinde ağrı ve bulanık gördüğünden şikayet eder. Bazı gıda zehirlenmelerinde kabızlık, bazılarında da ise ishal görülür. Gıda zehirlenmesinde yapılacak olan ilk iş, hastayı kusturmaktır. Gerekiyorsa hastaya suni solunum da yapılır ve vakit kaybetmeden hastaneye götürülür.

Gıda Zehirlenmesi Hangi Tehlikeli Durumlara Yol Açar?

Gıda zehirlenmesi genelde hafif seyreder ve kısa sürer. Fakat küçük çocuklarda, bebeklerde, yaşlılarda, gebelerde ve bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde ağır seyredebilir. İshal vede kusma ile meydana gelen su ve tuz kaybı özelliklede bu kişilerde ağır klinik tablolara yol açabilir. Şoklara ve ölümlere sebep olabilir.

Gıda Zehirlenmesinden Şüphelenen Kişinin Yapması Gerekenler?

İshal bulantı ve kusma belirtilerinin meydana gelmesi ile gıda zehirlenmesinden şüpheleniliyorsa ilk olarak zehirlenmeye neden olan etkenin vücudumuzdan atılmasını sağlayacak olan kusma ya da ishal önleyici girişimlerde bulunulmamalıdır. İshal ve kusma ile kaybedeceğimiz sıvı ve tuz kaybının karşılanması oldukça önemlidir. Bu sebeple yeteri miktarda sıvı alımı sağlanmalıdır. Gıda zehirlenmesinin belirtilerinin artışı, bulantı sebebiyle yetersiz sıvı ve gıda alımı, kanlı ishal, yüksek ateş gibi durumların meydana gelmesi halinde direk doktora başvurulmalıdır.

Gıda Zehirlenmesinin Tedavisi Nasıl Olmalı?

Zehirlenme durumunda en önemli kısım sıvı ve tuz kaybının karşılanmasıdır. Kısa süreli ve az miktarda olan kusma ve ishalde evde bakım yapılabilir. Çok miktarda sıvı tüketilmeli kafein, alkol ve şeker içeren sıvılardan kaçınılmalıdır. Bulantının azalması ile gıda alımına başlanabilir. İlk olarak patates, pirinç, yağsız et, beyaz ekmek ve tavuk ile başlanmalıdır.

Rate article
Add a comment