Görünmez Canavarlar-Chuck Palahniuk İnceleme

İlginç

İtiraf etmemiz gerekir ki, kitabın kurgusu biraz kafanızı karıştıracak.

Dövüş Kulübü adlı kitabıyla ( daha doğrusu filmiyle ) akıllarda yer etmiş Chuck Palahniuk’in bu sefer de gördüğümüz her şeyin sahte olabileceğine dair bir düşüncesi var.

Hikayemiz manken Shannon McFarland’ın yüzünden vurulması ve tedavi edildiği hastanede büyüleyici Brandy Alexander ile tanışması ve akabinde hayatının değişmesini konu alıyor. En yakın dostu ve aynı zamanda kendisi de manken olan Evelyn “Evie” Cottrell’in, vurulmadan önceki nişanlısı olan Manus ile aşk yaşadığını öğrendiğinde ise olaylar biraz daha karışıyor; ama sizi temin ederim bunlar sadece yaşananların küçük bir kısmı.

Öyküde toplum yalanlarından, eşcinselliğe ve özellikle insanın kendini bulma çabası Transgresyonel Kurgu* ve dolaşık bir hikaye anlatıcılığı tarzı ile bizlere sunuluyor.

Hemen pes etmeden okumaya devam edin ve mümkünse bizim basımı okuyorsanız arka yazıya bakmamaya özen gösterin. İşin büyüsü biraz kaçabilir.

İyi okumalar!

*Transgresyonel kurgu (transgressif kurgu* olarak da bilinir), toplumsal değerler ve yerleşik düzen içerisinde kendini dışlanmış hisseden, kimi zaman da bu dışlanmışlığı kendi kendine yaratan karakterlerin, bu kenara sıkışmışlığı kırmak için illegal ya da marjinal yollara başvurmalarını konu alır.

KÜNYE
Orjinal Adı: Invisible Monsters
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Basım: 10. Baskı
Sayfa: 240
Çeviri: Funda Uncu

İnceleme: Can Öksüzoğlu

Rate article
Add a comment