Günün En Önemli Öğünü: Kahvaltı Nasıl Olmalı?

sağlıklı kahvaltı nasıl olmalı Sağlık

Güne başlangıç yemeği olduğu için kahvaltı çok önemlidir. Bu herkes tarafından bilinen bir gerçek olsa da insanların kahvaltıya gereken önemi maalesef vermedikleri bilinmektedir. Bunun sebebi, sabahın erken saatlerinde işe gitmesi gereken; otobüs, metro gibi toplu taşım araçlarına yetişmeye çalışan ya da kendi otomobiliyle trafikte uzun süre kalacağını bilen birçok insanın, sabahları büyük bir acele içinde gidecekleri yere yetişmeye çalışmasıdır. Bu gibi durumlarda kahvaltı ihmal edilmektedir. Oysa özellikle kendilerinden yüksek performans beklenen insanların bulundukları yerde daha başarılı ve zinde olmaları için kahvaltı oldukça önemli bir öğündür.

Kahvaltı alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılması gereken bir alışkanlıktır. Çocukluğunda anne ve babası tarafından bu alışkanlığın kazandırılmadığı kişilerin ilerleyen yaşlarda da çoğunlukla sabahları kahvaltıyı ihmal ettikleri görülür. Günün ilk öğünü olduğu için vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat açısından zengin bir kahvaltı, gün içerisinde insanın ihtiyacı olan enerjiyi depolamasını, diğer öğünlerde de daha dengeli beslenmesini sağlayacaktır. Kahvaltı deyince aklımıza peynir, zeytin, reçel, bal, yumurta, bazen domates, salatalık ve ekmek bulunan ve yanında çayın içildiği tipik Türk kahvaltısı gelir. Aslında oldukça sağlıklı olduğu bilinen Türk kahvaltısının hazırlanması oldukça fazla emek ve vakit gerektirir. Bu sebeple sabahları erkenden kalkıp, işe veya okula yetişmek isteyen bireylerin Türk tipi kahvaltıyı pek tercih etmedikleri, bu nedenle de kahvaltı öğününü atladıkları görülür.

Sabahları Türk tipi kahvaltı yerine, günün ilk saatlerinde insanları tok tutacak ve zihinlerini açacak, hazırlanması kolay kahvaltı türleri de mevcuttur. Örneğin sütle birlikte alınan, içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan kahvaltılık gevrekler hem hazırlaması, hem de yemesi daha kolay olarak düşünülebilir. Meyve sevenler için muz, elma, çilek, portakal vs. gibi mevsim meyvelerini içeren küçük bir meyve salatası yapılabilir. Kahvaltıda ayrıca lifli gıdalar alınmaya özen gösterilmelidir. Kahvaltıda tam tahıllı ekmek, tam tahıllı gevrek, çiğ sebzeler ve meyveler gibi ürünleri tüketmek, günün önemli bir kısmında sizi zinde tutar. Bu, daha uzun süre tok kalmamıza yardımcı olurken, kabızlık gibi sorunların da azalmasını sağlayacaktır. Tahıllı ekmek, yulaf ezmesi, meyve salatası pratik kahvaltının bileşenleri olarak bilinir. Kahvaltıda, tereyağı, zeytinyağı, 7-8 adet zeytin tüketmek, ceviz ve fındık yemek günlük enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynar.

Kahvaltıda alınan kalori 250 civarında olmalı, ona en az diğer öğünler kadar, hatta belki daha fazla önem verilmelidir.

Rate article
Add a comment