Güvenli Bir Seyahat İçin Öneriler

seyahat güvenli mi Gezi

Uzun ya da kısa mesafede bir araç seyahati çoğu zaman keyifli olur. Seyahat etmeyi, gezmeyi çoğumuz severiz. Bunları yaparken kullandığımız bir numaralı taşıt ise otomobildir. Gidilecek mesafe uzun ya da kısa olsun güvenlik her zaman ön planda olmalıdır. Şoför ve yolcuların güvenli bir seyahat geçirmeleri için uyulması ve dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Hem şoförün hem de yolcuların üstüne birçok sorumluluk düşmektedir.

En temel ve basit kural emniyet kemeridir. Aracınıza çarpılması ya da sizin çarpmanız demek araç içerisinde sizin de çok hızlı bir şekilde hareket etmeniz ve bir yere çarpmanız demektir. Arka ya da ön koltukta bulunmanız bunu değiştirmez, iki tarafta da emniyet kemeri sizi büyük ölçüde korumaktadır. Bir küçük uyarı daha; uzun ya da kısa mesafe olsun emniyet kemerinizi takmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Yolculuk esnasında sohbet etmek oldukça doğaldır. Ancak bazı anlar vardır ki şoförün dikkatini kesinlikle dağıtmamamız gerekir. Bu anların seçimini dikkatlice yaparak şoförle diyaloğa girebiliriz. Yoksa yoğun bir trafikte onların dikkatini dağıtmak onları zorlayabilir.

Seyahat sırasında eğer yolcu isek üstümüze düşen önlemleri almalı ve üstümüze düşen durumlarda şoföre yardım etmeliyiz. Bazen trafikte onu gözünden kaçan şeyler için uyarmalı bazen de şoförün dikkatini dağıtmamak için sessiz kalmalıyız.

Araç sürüşü sırasında şoförler için birkaç uyarımız daha var:

  • Araca binerken her şey yolunda mı diye kontrol edin.
  • Size en uygun sürücü koltuğu pozisyonunu ayarlayın.
  • Takip mesafesine hep dikkat edin. Yoksa siz kaza yapmasanız bile etkilenebilirsiniz.
  • Geçişler dışında sol şeridi olabildiğince boş bırakın.
  • Uykunuz varsa kesinlikle araç kullanmayın. Uzun yolda gözleriniz bir noktaya dalıyorsa tehlike geliyor demektir.
Rate article
Add a comment