Hafızayı Güçlendiren, Unutkanlığı Ortadan Kaldıran Besinler

hafızayı güçlendiren besinler nelerdir Sağlık

Hafıza sorunları günümüzde her bireyin oldukça sık yaşamış olduğu problemler arasında yer almaktadır. Gençlerde unutkanlık neden oluşur? Özellikle daha önceki yıllara göre genç bireyler de unutkanlık gibi hafıza problemleri oldukça sık meydana gelmeye başlamıştır. Bunun nedeni her ne kadar psikolojik durumlar, depresyon ve benzeri unsurlar olsa da yine yeterli beslenilmemesi ile oluşan hafıza sorunları da bir hayli yüksektir.

Hafıza sorunlarına karşı mutlaka beslenme şeklimize düzen vermeli ve dengeli beslenmeliyiz. Hafıza sorunlarının başında çoğunlukla yeni öğrenilen bir şeyin hemen unutulması, çeşitli yüz ve bilgilerin hatırlanamaması, anlatılmak istenilen olayın kekeleyerek anlatılması gibi daha birçok problem gelmektedir. Ancak bu gibi problemlere karşı hafızamızı son derece güçlendirecek ve beslenme şeklimize eklememiz gereken önemli besinler bulunmaktadır.

Hafıza Güçlendiren Gıdalar

Havuç

Hafızayı güçlendiren gıdalar arasında en çok tercih edilen ve hafızamıza son derece iyi gelen bir besin havuçtur. Hafıza için havuç nasıl tüketilmeli? Her akşam yatmadan önce bir çay bardağı sıkılmış havuç suyu içmelisiniz. Kullandığınız havuçların mutlaka taze havuçlar olması önem arz etmektedir. Havuç suyunu en fazla birkaç ay kullanmalısınız. Bunun arkasından bir süreliğine ara verebilirsiniz. Havucun Alzheimer hastalığına ve erken bunama unsuruna karşı son derece etkili olduğu bilinen bir gerçektir.

Karanfilli Çay

Yine karanfilli çay da özellikle strese iyi gelen bir içecektir. Stres atlında çalışmakta olan kişiler de zihin yorgunluğu son derece sık gözükmektedir. Bu yüzden mutlaka bir bardak çay içerisine 10 – 12 tane karanfil atmalısınız. Zihninizi zamanla dinlendirecek ve zihin yorgunluğunuzu da giderecektir.

Bakla

Bakla da beyin için oldukça faydalı olan besinler arasındadır. Bakla beyne nasıl fayda sağlar? Bakla içerisinde dopamin hormonunun L-Dopamin maddesi vardır. Bu madde de en çok bakla gıdasında görülür. Depoamin maddesi Parkinson hastalığını da önlemektedir. Çok fazla dopamin tüketilmesi de şizofrenliği meydana getirebilmektedir. Bu yüzden baklayı dengeli olarak tüketmelisiniz.

Avokado ve Çilek

Avokado beyin sağlığı için oldukça faydalı olan meyveler arasındadır. İçerisinde bulunan çeşitli yağ bileşenleri ve D vitamini deri hastalıklarına da çok fayda sağlamaktadır. Yine avokadonun kabuğu soyularak güneş kremi niyetine kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra çilek de hafıza sağlığı için faydalıdır. Kahvaltıdan veya yemek vakitlerinden sonra bir kase içerisine ç10 tane çilek atarak çatalla ezin ve yine içerisine biraz ahududu atın. Çilek beraberinde ezin. Bu kür yine beyin sağlığı için çok faydalıdır. Bunun yanı sıra çocuklar için de son derece faydalı olduğu görülmüştür.

Rate article
Add a comment