Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler Kadın

Sigara: Hamile bir bayanın sigara içmesi, sigara içilen ortamda bulunması gibi nedenler bebeğin düşük kilolu, düşük dirençli ve zayıf bir gelişime sahip olmasına neden olabilir.

İlaç Kullanımı: Hamilelikte ilaç kullanımına çok dikkat edilmelidir. Reçetesiz ilaç kullanımı kesinlikle yasaklanmalıdır. Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı doktora gidildiğinde ilaçlar konusunda doktora hamile olunduğu belirtilmelidir.

Saç Boyaması: Hamilelik boyunca ve emzirme döneminde saç boyaları kimyasal içeriğe sahip olduğundan dolayı zararlıdır. Organik veya bitkisel kökenli saç boyalarının zarar vermediğine inanılır. Fakat bebeğin sağlıklı olabilmesi için her tür saç boyasından uzak durulmalıdır.

Jimnastik: Hamilelik boyunca yapılan jimnastik bel ağrılarının giderilmesi, doğumun kolaylaşması, rahim kaslarının gelişmesi ve buna bağlı olarak da doğumun daha kolay gerçekleşmesi, hamilelik sonunda sahip olduğunuz aşırı kiloların giderilmesi gibi kolaylıklar sağladığından dolayı tercih edilebilir. Fakat kaçınılması gereken hususlardan biri de karnı baskılayıcı hareketler yapılmamalıdır. Kaçınılmaması halinde erken doğum veya düşük gebelikler gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Rate article
Add a comment