Hamilelikte Gıda Takviyesi ve Vitamin Kullanımı

hamilelikte gıda takviyesi Kadın

Hamilelikte Gıda takviyesi ve Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik süreci hem kadınlar açısından hem de doğacak olan çocuklarının sağlığı açısından çok önemlidir. Bu dönem de beslenme ile vücuda alınacak olan vitamin mineral ve diğer mikro besinler hem anne sağlığı açısından hem de bebeği açısından büyük önem taşımakta. Hamilelik döneminde annenin aldığı tüm besinler hem kendi sağlığı açısından hem de bebek sağlığı açısından gelişimi doğrudan etkiler. Bugün sizlerle hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı için gerekli vitaminler konusunu paylaşmak istiyoruz.

Hamilelikte Vitamin Kullanımı

Gıdalarla alınan Mineral,  vitamin ve gıda takviyeleri  yanında gebeliği izleyen kadın sağlığı uzmanları anne adayına gıdalara ek olarak vitamin preparatları önerebilir. Çoğu zaman  vitamin ve gıda takviyesi hapları, pratik ve güvenilir bir çözüm olarak görülebilir. Fakat bilim dünyasında vitamin haplarının kullanımının sağlık açısından etkileri tartışmalı bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Örneğin Anne adaylarının hamilelik süresince kullandığı besin takviyeleri ve vitaminlerin takviyelerinin doğum sonrası dönemlerde bebeklerin astım hastalığına yakalanma olasılığını arttırabileceği belirtiliyor.

Yapılan araştırmalarda , doğacak bebekleri doğum kusurlarından korumak için yapılan vitamin takviyesinin ilerleyen dönemde bebeklerin ilerleyen dönemlerde astım gibi kronik hastalıklara yakalanma olasılığını arttırabileceği belirtiliyor…

Hamilelikte FolikAsit , B-12 ve Demir takviyesi Kullanımı

Hamilelik ile ilgili  uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda Folik asit ( Folic Acid) , vitamin B-12 ve çinkonun hamilelik dönemi süresince  takviye amacıyla önerilen dozlarının eşdeğerinin farelerde astım gelişimine neden olabileceği anlaşıldı. Bu vitaminlerden zengin diyetle beslenen farelerin yavrularının bazı astım belirtileri gösterdiği gözlendi. Araştırmayı yürüten uzmanlara göre, bulguların insan araştırmalarının sonuçlarıyla da desteklenmesi durumu, gelişmiş ülkelerde gizemli bir şekilde artış gösteren astımın nedeninin aydınlatılması açısından da çok büyük önem taşıyor.

Genel olarak sağlıklı gebelerin kendileri ve bebekleri için   gerekli tüm ihtiyaçları besinlerle alabilecekleri görüşü yaygın. Fakat, bu değerlendirme yapılırken besinlerde bulunan vitamin ve minerallerden en yüksek düzeyde faydalanıldığı düşüncesinden hareket ediliyor. Ne var ki, yiyecekleri  saklama, hazırlama, pişirme süreçlerinde vitaminlerin değer kaybetmesi gibi değişiklikleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor…

Araştırma Yapan Uzmanlar, gebelikte önemli olanın öncelikle dengeli ve yeterli beslenme olduğunu belirtiyorlar. Her gün düzenli olarak vitamin hapı kullanılmasının dengeli beslenmenin yerini tutmayacağını söyleyen uzmanlar, B1 ve B6 vitamininin gebelerde bulantı ve kusmaları yaklaşık her 4 hamileden  3 üçünde ( % 74) ’e kadar azalttığını ve gebelikte özellikle yetersiz beslenme durumlarında, alkol ve sigara  kullanımında, vejetaryen beslenme prensibini benimseyenlerde, çoğul gebeliklerde, adolesanlarda, dengeli ve gebeliğe özel olarak üretilmiş multimineral – multi vitamin – kombinasyonlarının alınması daha uygun olacağını da belirtiyorlar…

Aşırı Besin ve Vitamin Takviyesinden Kaçının

En önemli bir noktalardan biri de çok fazla vitamin kullanımının vücutta olumsuz etkiler yaratıyor olmasıdır. Vitamin ve mineraller çok yüksek miktarda alındığında vücutta ilaç etkisi yaparlar.

Bu yüzden onları da sanki ilaçmış gibi düşünmek  gerekir. Toplumumuzda ilaç kullanımının bilinçsiz olması, eşten dosttan kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanma alışkanlığı vitamin kullanımında da kendisini olumsuz şekilde gösterdiğini unutmamak gerekir.. Ayrıca  gebelik döneminde bebek ve annenin daha sağlıklı olması için eksikliği olmadığı halde alınan B12, demir ve folik asit vitaminlerinin hücre çoğalmasına neden olduğu için olası kanser riskini de arttırdığını belirten uzmanlar, hamilelere düzenli olarak demir verilmesi doğru olmadığını belirtiyor. Çünkü hamilelerde ve  hastalarda demir normal düzeyde ise verilecek demir yarar değil aksine zarar vermektedir.

Fazla demir alımı özellikle kadınlarda  Meme kanseri riskini de daha fazla arttırmaktadır. Demir vitaminin aşırı derecede kullanılması meme kanserinin yanında bağırsak, mide ve pankreas kanserini ihtimalini de belirgin oranda daha belirgin hale getirmektedir. Fazla B12 vitamini kullanımının da yine kanser riskini arttırdığı belirtilmekte r. Gereksiz yere B12 vitamini kullanımı kadınlarda yine meme kanseri riskini arttırdığı gözlemlenmekte.

Dengeli Beslenin Hekim Önermeden Takviye almayın

Herhangi bir demir eksikliği bulunmayan  hamileler fazladan demir, B12 ve folikasit kullanmaması ve dengeli yeterli şekilde  normal gıdalarla beslenmesi gerekmektedir.

İngiltere’de Yapılan uzun süreli ve çok sayıda hamilelik süreci kadın ile 1960 yılından 2002 yılına kadar gözlemlenmiş ve bu izlenim sırasında yüksek doz folic-asit alanlarda 2 kat fazlalaştığı, sadece gebelik döneminde folik asit alanlarda ise meme kanserine yakalanma riskinin 1,5 kat daha fazla  arttığı görülmüştür. Bu çalışma da gerekmediği sürece  yere folik asit yüklemenin gebelerde ileride meme kanseri riskini de arttırdığını göstermektedir.

Bu nedenle kadın doğum uzmanı hekiminiz gerekli görüp tavsiye etmediği sürece Demir folik asit ve vitamin takviyesi almamanız hem çocuğunuzun hem de sizin sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

Mutlu günler dileriz.

Rate article
Add a comment