Hamilelikte Mide Bulantısı İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlık
hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte aşırı derecede mide bulantısı ve kusmalar bazen dayanılmaz hale gelebiliyor. Bunların önüne geçebilmek ve sağlıklı düzenli bir hamilelik geçirebilmeniz için araştırdık ve hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sizler için yazdık.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI NE ZAMAN BAŞLAR

Hamilelikte mide bulantıları ilk 3 aydan sonra bebeğin gelişim sürecinde meydana gelir. Sabahları bu bulantılar şiddetini giderek göstermektedir. hamileliğin 3. ayında başlayan bu bulantılar hamileliğin 4. ayında sonra şiddetini azaltarak 5. aya kadar en fazla kesilmektedir.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

Hamilelikte oluşan mide bulantısının en önemli nedeni değişen hormonlardır. Bu hormonlar ya aşırı derecede yükselir yada aşırı derecede düşer. Buna bağlı olarak ise hormonlarınız ters reaksiyon gösterip midede isal ve kusmalara neden olur

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

Hamilelikte hormonlarınızı dengeleyecek sizin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirtecek yiyecek içecek ve egzersiz çeşitlerini bu başlık altında listeleyeceğiz. Hamilelikte mide bulantısı yaş,kişisel yaşama alanı,metabolizma,vücut kitlesine bağlı olarak değiştiği gözlemlenmiş olup önlemleri vardır.

● Günlük hayatınızda bol bol dinlenmeye ve vücudunuzu yormamaya çalışın.

● Beslenirken kendinize canınızın istemediği hiçbir şeyi zorla yemeye çalışmayın. Canınız ne çekti ise ondan bolca tüketmeye çalışın.

●Sıvı tüketimi önemli bir unsurdur sağlıklı olduğu sürece tabi asitli ve alkollu içeceklerden uzak durun. Ara öğünler de sıvı tüketimine özen gösterin.

●Beyaz leblebi gibi sağlıklı çerez çeşitleri ara öğünler de mutlaka tüketilmelidir.

●Sabah uyandığınızda hemen ayağa kalmak yerine atıştırmalık kraker bisküvi gibi yiyecekleri yiyerek midenizin çalışmasını ve sabah bulantılarını engellemiş olursunuz.

●Hamilelikte koku alma duyunuz çok genişler mümkün olduğunca parfüm ve kokulu ortamlarda bulunmamaya çalışın.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISINA İYİ GELEN İLAÇLAR VAR MI?

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen ilaçlar var. Türkiye de uzmanlaşmış bütün doktorlar ise hamilelikte ilaç tüketimini onaylamıyor ve düşük riskini artıyor olduğunu söylüyor. Bunun yerine doğal yollar ile bu aşamaları geçmeniz hem bebeğiniz hemde sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Rate article
Add a comment