Hava Fotoğrafçılığı İpuçları

Faydalı

Hava fotoğrafçılığı ipuçları ile ilgili herşeyi bu yazıda bulacaksınız. Bir drone sahibisiniz ve hava fotoğrafçılığı için neler yapılması gerektiğini bilmiyorsunuz. Fotoğraf veya video çekmek için en iyi yerlerin neresi olduğunu bilmiyorsunuz. Bunun için güzel bir yere gitmeniz gerekli.

Hava fotoğraflarını çekme konusunda planlama yapmak en önemli şeylerden biri olabilir. Bunun için ilk önce kafanızda projeyi planlamalı ve birçok seçeneği hesaplamalısınız.

Yaptığımız işlerle için bir şeyler çekmemiz gerektiğinde, konuyu besleyecek bir şey olmak zorunda . Futbol sahaları, su, demir yolları, dokular, mevsimler, tenis kortları, park ve bahçeler,manzaralar…

Çekim yapmak gittiğiniz yerde, aydınlatma, günün saati, renklere ve görünüme dikkat ettiğinizden emin olun. İstediğiniz fotoğrafı yakaladığınızda, vakit kaybetmeden çekiminizi yapın ve anın tadını çıkarın.

drone cekim planlama

drone cekim planlama

Konum Tahmini

Hava fotoğraçılığı için drone çekimi söz konusu olduğunda konum hayati önem arz eder. Her güncel kalmalısınız. Bu nedenle Google Haritalar’ı sürekli olarak farklı yerlerin keşfi için kullanmalı yeni yerler keşfetmelisiniz. Uygun bulduğunuz yerleri sabitleyip Google Haritalar’daki bir listeye kaydedebilirsiniz. Sonrasında kullandığımız bilgisayarlarda ve cep telefonlarında bu haritaları görüntüleyebiliriz. Bu şekilde haritaları kullanarak yer bulma çalışmalarımızda kolaylık sağlamış olacağız.

İyi bir konum bulmak, iyi hava fotoğrafları çekmenin olmazsa olmazıdır. Güzel anlar yakalamak için haritaları mecburi olarak kullanmak şart değidir, ancak yer bulma konusunda size büyük kolaylık sağlayacağı kesin. Haritalarda uydu görüntüleme şeklinde arama yaptığınızda drone fotoğrafçılığı için ne kadar çok yer olduğunu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

Tamam işte buraya gideceğim dediğiniz yeri buldunuz diyelim. Önceden oraya giderek çevreyi gözlemleyin ve mümkünse çekeceğiniz plan ile ilgili önceden bir deneme uçuşu yapın.

Haritaları açtığımızda bir kaç konumun bizim için canlı içerikleri sağlayabileceği kanısına vardık . Renkler için sonbahar mevsiminde bu yeri çekmeyi seçtik, ancak çekimin odak noktası o anlık gelişti.

Seyahat edecekseniz nelerle karşılaşabileceğinizi tahmin etmeye çalışın. Çok iyi bir drone pilotu olsanız da,  sonuç o kadar iyi olmayabilir. Bu teknik, dünyanın herhangi bir yerinde yerler bulmanıza yardımcı olabilir. Hava fotoğrafçılığı için zaman içerisinde tecrübe kazanmış olacaksınız Bu yüzden bir yere seyahat ederken, o geziyi drone’larınız ve sizin için değerlenebileceğinden emin olmak istersiniz.

Haritalara bir konum kaydetmek için istediğiniz konuma uzun dokunun, kaydet’e basın ve istediğiniz listeye ekleyin. Biz şahsen İstanbul sahil tarafından gidiyoruz, ama yolda daha kolay bir şey bulduğumuzda oldu. Bu listeyi telefonunuzda açmaya gittiğinizde, bilgisayarda olduğunuz hesapta oturum açtığınızdan emin olun ve her şeyin bağlantı kurması gerekir. Google Haritalar’ın favorim olduğunu düşünüyorum ve bunu birkaç kez yaptıktan sonra daha kolay olacağı konusunda güvenebilirsiniz.

drone konum tahmini

Hava Durumu Çok Önemli

İdeal hava fotoğrafçılığı için, hava durumu kontrolü kesinlikle gereklidir. Bu, bir hava çekimi için çok önemlidir ve yalnızca uçamayacağınızı öğrenmek için sağlam bir mesafe kat ettiğinizde oldukça hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Hava durumunu gözlem ve birçok mobil ve masaüstü yazılım ile kontrol edebilirsiniz.

Seyahat etmek istediğiniz yeri önceden bir kontrol edin,  hava düşündüğünüz hava durumundan farklı olabilir. İşinizi şansa bırakmayın.

Olumsuz hava koşullarında uçmanın çok riskli olabileceğini biliyorsanız, lütfen şansınızı riske atmayın. Kötü hava koşullarında drone ile çekim yapmak cazip olabilir, ancak drone’nuzu kaybetmek hiç hoş olmaz ve çok ağır maddi sonuçları olabilir.

Hava Sahası Kontrolu

Hava fotoğrafçılığı için uçuş yaparken kurallara uymak hayati derecede önemlidir. Çekim yapmak için harika bir yer bulmuş olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur yakınlarda bir hava sahası, yasaklı alan , askeri alan ,silah deposu, akaryakıt dolum tesisleri vb. yerler olup olmadığıdır. Ne yaptığınıza ve bunun önemine bağlı olarak, yasal olarak bu şeyler üzerinde çalışabilirsiniz, ancak kendi başınıza uçacaksanız ve herhangi bir sorun istemiyorsanız, yasaklı olmayan bir bölgede uçtuğunuzdan emin olun.

Sonuç

Bahsettiğimiz adımları uygulayarak ve hislerinize güvenerek çok kaliteli çekimler yapacağınız kesin. Ayrıca bol bol antrenman yaparak pilotajınızı geliştirmeye çalışın. Pilotajınızı geliştirin ve cihazınızın menülerine hakim olun. Hepinize İyi uçuşlar…

Rate article
Add a comment