Havaya Ateş Edildikten Sonra Mermiye Ne Olur?

havaya sıkılan mermi nereye düşer Bilim

Havaya ateş edildikten sonra mermiye ne olur? sorusunun cevabını en çok Adana’lılar merak edebilir diye düşünüyorum. Malum kendileri “güneşe ateş etmek” deyiminin sahipleri olur.

Ülkemizde ve dünyanın birçok bölgesinde insanlar sevinç gösterileri ve kutlama yaparken havaya ateş ediyorlar. Bu yüzden meydana gelen kötü tecrübeler ders alınması gereken örnekler içeriyor ve bu geleneğin terk edilmesi konusunda daha duyarlı olmamız gerektiğini gösteriyor. Gerçi bu bilincin yavaş yavaş oluşmaya başladığını düşünmekteyim ama nadiren de olsa halen bazı acı haberler duyuyoruz.

Gelelim havaya ateş edildikten sonra mermiye ne olur? sorusuna. Ateşlenen mermi herhangi bir şeyi vurmasa dahi havada yok olmayacağına göre bir süre sonra tekrardan yere düşecektir. Futbol tribünlerinde bile futbolculara atılan madeni paralar insanı yaralarken, merminin o yükseklikten yere inişi sırasında birisini yaralama riskinin ne olacağını düşünmeden edemiyor insan.

Bu geleneği uygulayan kişiler hiçbir insana zarar vermediklerine inanıyorlar fakat bu kanaat doğru değildir. Ayrıca doğru olmayan bir varsayımda şudur. Silahtan çıkan merminin gökyüzünde bir süre ilerledikten sonra uzaya ulaşması ve uzay boşluğunda kalmasıdır. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar yine bu varsayımın doğru olmadığını bizlere söylemektedir.

Silahtan çıkan mermi, yükselişini tamamladıktan sonra (yer çekimi kuvveti etkisiyle) tekrardan yere dönüş aşamasına geçer ve saniyede yaklaşık 90 ile 180 metre hızla hareketini sürdürür. Hatta saniyede 60 m hızla hareket eden küçük bir cisim dahi insanın başına isabet etmesi durumunda kesinlikle ölümcül risk taşır.

Havaya Ateş Etmek Ne Kadar Risklidir?

İnişe geçen merminin herhangi birisinin baş veya omuz bölgesine isabet etmesi ölümcül yaralanmalara sebep olur. Merminin atıldığı bölgenin çok uzağındaki birisinin ölümüne neden olduğu çok sayıda olay raporlamıştır.

Mermi belirli bir açıyla ateşlenirse ne olur?

Dik açıyla değilde belirli bir açı ile havaya ateş edildikten sonra mermiye ne olur? durumunda ise mermi bir süre mevcut yörüngesini korumaya devam eder. Daha sonra yuvarlanan devinime girerek aynı şekilde hareket etme olasılığı düşer.. Kısaca mermi kendi etrafında bir dönüş tekrarı yaşamaya başlar. Buda merminin sabit hızla ilerleyen hızına göre yavaşlamasına sebep olur. Bu sayede merminin yol açacağı hasarın daha düşük olacaktır.

Sonuçta kusursuz bir açıyla dahi olsa bir merminin ateşlenmesi demek, her zaman ölümcül risk almak demektir.

Havaya ateş etmenin cezası nedir?

Kuru sıkı tabancayla dahi olsa havaya ateş etmenin cezası vardır. 5729 sayılı Kanun‘un 1/2. maddesi. (Kuru sıkı)

Genel Güvenliği Kasten Tehlikeye Düşürme Suçunun Cezası TCK m.170/2’ye göre ile cezalandırılır. (Silah veya patlayıcı madde)

Rate article
Add a comment