Hayvanlardan Tanrılara, Sapiens-Yuval Noah Harari İnceleme

Hayvanlardan Tanrılara, Sapiens-Yuval Noah Harari İlginç

Kitabın içeriğinin, insanın ilgi duyduğu konular üzerine olması ve bu konuları tamamen bilimsel bir üslupla değil de birazda hikayeleştirerek kaleme almasından kaynaklı çok fazla okuyucuya ulaşan bir kitap Hayvanlardan Tanrılara Sapiens.

Yazar, insanlık tarihindeki hemen hemen her konuya değiniyor. Evrim teorisinden tarım devrimine, yazının keşfinden bilişsel devrime, para ve ekonominin insanlık tarihine etkilenişinden dinlere ve ideolojilere, bilimle devletler arasındaki ilişkiden sanayiye kadar tüm can alıcı gelişmeleri sıradan tarih kitaplarında karşılaşmadığımız örneklerle açıklayarak bize dünya tarihi rehberliği ediyor. Sapiens nereden geldi, hangi süreçlerden geçti, topluma süreklilik sağlayan kurallar tarih içinde nasıl büyük değişikliklere uğradı ,şuan hayatımızda var olan -yazarın hayali düzen diye adlandırdığı- sistemlerin yaşantımıza nasıl yön verdiği gibi konulara merak duyan herkesin zevkle okuyacağı bir kitap olmuş Sapiens.

Kitapta çok fazla nesnel bilgi, araştırma ve deney sonuçları, arkeolojik ve antropolojik veriler yer alıyor. Bu verilerin tüm referansları bilgi sonunda gösteriliyor. Yazarın da tarih doktorasının olması ve dünya tarihi dersleri veriyor olması kitabı bilimsellikten uzaklaşmadan okumamıza imkan veriyor.
Tabi ki eleştirilecek yanları da var ama her kitap gibi önyargısız başlanmalı okunmalı ve öyle değerlendirilmelidir. Sapiensle iyi yolculuklar.

KÜNYE
Kitabın Orijinal Adı: A Brief History of Humankind
Yayınevi: Kollektif Kitap
Sayfa Sayısı: 412
Baskı: 42. Basım
Çevirmen: Ertuğrul Genç
İnceleme : Kadir Bilsel

Kadir Bilsel
Rate article
Add a comment