Her yaşta dinç zihne sahip olmak için 6 öneri

dinç zihne sahip olmak Faydalı

Herkes ara sıra “dalgın” olabilir. Belki mutfağa gittiniz ve nedenini hatırlayamıyorsunuz veya bir konuşma sırasında tanıdık bir ismi hatırlayamıyorsunuz. Hafıza kaybı her yaşta ortaya çıkabilir, tek başına yaşlanma genellikle bilişsel gerilemenin bir nedeni değildir. Yaşlı insanlar arasında ciddi hafıza kaybı meydana geldiğinde, genellikle yaşlanmadan değil, organik bozukluklardan, beyin hasarından veya nörolojik hastalıklardan kaynaklanır.

Araştırmalar, bazı temel alışkanlıklar ile bilişsel gerilemeyi önlemeye ve bunama riskini azaltmaya yardımcı olabileceğinizi göstermiştir:

-fiziksel olarak aktif kalmak
-yeterli uyumak
-sigara içmemek
-sağlıklı sosyal ilişkilere sahip olmak
-günde bir bardaktan fazla alkol almamak
-Akdeniz tarzı diyet yemek.

Bellek ve diğer bilişsel değişiklikler sinir bozucu olabilir, ancak iyi haber şu ki, onlarca yıllık araştırmalar sayesinde zihninizi nasıl aktif hale getireceğinizi öğrenebilirsiniz. Bilişsel zindeliğin korunmasına yardımcı olmak için kullanabileceğimiz çeşitli stratejiler vardır. İşte deneyebileceğiniz birkaç tanesi

Öğrenmeye devam edin

Daha yüksek bir eğitim seviyesi, yaşlılıkta daha iyi zihinsel işlev ile ilişkilidir. Uzmanlar, ileri eğitimin bir kişiyi zihinsel olarak aktif olma alışkanlığına sokarak hafızayı güçlü tutmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor. Beyninize zihinsel egzersizlerle meydan okumanın, bireysel beyin hücrelerini korumaya ve aralarındaki iletişimi teşvik etmeye yardımcı olan süreçleri etkinleştirdiğine inanılmaktadır. Birçok insanın zihinsel olarak aktif olmasını sağlayan işleri vardır. Bir hobi edinme, yeni bir beceri öğrenme, gönüllülük veya mentorluk, zihninizi keskin tutmanın yollarındandır.

Tüm duyularınızı kullanın

Bir şeyi öğrenirken ne kadar çok duyu kullanırsanız, beyniniz de hafızayı korumada o kadar çok yer alacaktır. Bir çalışmada, yetişkinlere her biri bir koku ile birlikte sunulan bir dizi duygusal görüntü gösterildi. Ne gördüklerini hatırlamaları istenmedi. Daha sonra, bu sefer kokusuz bir dizi görüntü gösterildi ve daha önce gördüklerini belirtmeleri istendi. Koku eşleştirilmiş tüm resimler ve özellikle hoş kokularla ilişkili olanlar için mükemmel bir hatırlama vardı. Beyin görüntüleme, beynin ana koku işleme bölgesi olan piriform korteksin, insanlar kokularla eşleştirilmiş nesneler gördüklerinde, kokular artık mevcut olmasa da denekler onları hatırlamaya çalışmadıklarında aktif hale geldiğini gösterdi. Bu yüzden ilk defa bir şeyi öğrenirken tüm duyularınıza meydan okuyun.

Kendinize inanın

Yaşlanma ile ilgili yanlış bilgiler başarısız bir hafızaya katkıda bulunabilir. Orta yaşlı ve daha yaşlı öğrenciler, yaşlanma ve hafıza ile ilgili olumsuz klişelere maruz kaldıklarında hafıza görevlerinde daha kötü, yaşlılıkta hafızanın korunması konusunda olumlu mesajlar alındığında ise hafıza görevlerinde daha iyi olmuşlardır. Hafıza işlevlerinin kontrolünde olmadığına inanan insanların hafıza becerilerini korumak veya geliştirmek için çalışma olasılıkları daha düşüktür ve bu nedenle bilişsel düşüş yaşama olasılıkları daha yüksektir. İyileştirebileceğinize inanıyorsanız ve bu inancı pratiğe çeviriyorsanız, zihninizi keskin tutma şansınız daha yüksektir.

Beyin kullanımınıza öncelik verin

Anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu veya torununuzun doğum günü partisinin zamanını hatırlayarak zihinsel enerji hatırlamanıza gerek yoksa, yeni ve önemli şeyleri öğrenmeye ve hatırlamaya daha iyi konsantre olabilirsiniz. Rutin bilgileri erişilebilir tutmak için akıllı telefon hatırlatıcılarından, takvimlerden ve planlayıcılardan, haritalardan, alışveriş listelerinden, dosya klasörlerinden ve adres defterlerinden yararlanın. Gözlük, cüzdan, anahtarlar ve sık kullandığınız diğer ürünler için evde bir yer belirleyin.

Bilmek istediğiniz şeyleri tekrarlayın

Yeni duyduğunuz, okuduğunuz veya düşündüğünüz bir şeyi hatırlamak istediğinizde, yüksek sesle tekrarlayın veya not alın. Bu şekilde hafızayı veya bağlantıyı güçlendirirsiniz. Örneğin, size birisinin adı söylendiyse, onunla konuştuğunuzda kullanın: “Peki Kaan, Melike ile nerede tanıştınız?”

Boşluk bırakın

Tekrarlama, uygun şekilde zamanlandığında en güçlü öğrenme aracıdır. Bir sınav için son dakika çalışıyormuş gibi kısa bir süre içinde bir şeyleri tekrarlamamak pek de önerilmez. Bunun yerine, gittikçe daha uzun bir süreden sonra temel bilgileri yeniden inceleyin – saatte bir, sonra birkaç saatte bir, sonra her gün. Çalışma periyotları, hafızayı geliştirmeye yardımcı olur ve özellikle yeni bir iş atamasının ayrıntıları gibi karmaşık bilgiler konusunda ustalaşmaya çalışırken değerlidir.

Kaynak: https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/6-simple-steps-to-keep-your-mind-sharp-at-any-age

Rate article
Add a comment