İkinci El Drone Alma Rehberi

Faydalı

İkinci El Drone Alma Rehberi. Öncelikle ilk dikkat etmemiz gereken durum drone satış fiyatı. Normal piyasa değerinin, olması gereken fiyatın çok altında bir fiyat ile drone satılıyorsa o drone’ dan uzak durun. Sonuç olarak bir insan çok acil bir durum olmadığı sürece hiçbir şeyi normal değerinin altında satmaz. Piyasa değerinin altında satılan drone ile ilgili bir diğer olumsuz durum ise drone’un muhtemelen ağır bir kusuru, kazası vardır ve elden çıkartılmaya çalışılıyordur.

Drone’un Geçmişini Öğrenin

Drone’un kazası olup olmadığını kesin olarak öğrenin. Eğer drone ile kaza gerçekleşmiş ise kazanın ne tür bir kaza olduğunu, nasıl gerçekleştiğini ve sonrasında nasıl süreçler yaşandığını ( tamir, bakım onarım vs.) öğrenin. Her kazalı drone alınmaz anlamına gelmez ancak 100 metreden kaza kırım yaşamış bir drone almak için iyi bir değerlendirme yapmak gerekir. Mümkünse cihazın önceki log kayıtlarını inceleyin size cihaz ile ilgili çok faydalı bilgiler verecektir.

dji log kayıtları inceleme

SHGM Kaydını Kontrol Edin

Drone’un Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kaydı olup olmadığını, faturasını ve alınan firmayı mutlaka öğrenin. Eğer mümkünse satın aldığınız kişi ile birlikte drone seri numarasını SHGM sitesi üzerinden kontrol edin. Drone daha önceden başka bir kişi adına SHGM’ye kaydedilmiş ve sistem üzerinden devir işlemi yapılmadıysa daha önceki satıcı drone’ u sistem üzerinden hurda veya çalıntı olarak göstermiş olabilir. Ve daha sonrasında satın almış olduğunuz drone’u aynı seri numarası ile tekrar SHGM sistemine kayıt ettiremezsiniz.

Drone’u Görerek Satın Alın, Mümkünse Deneme Uçuşu Yapın

Drone’u internet üzerinden satış yapılan popüler ikinci el satış sitelerinde görmüş beğenmiş olabilirsiniz. Sosyal medyada yer alan drone gruplarını takip ediyorsanız bu sayfalarda bir çok dolandırıcı ifşa edilmekte drone kullanıcıları bilgilendirilmekte. Bu tarz sayfaları takip edin ya da en azından drone satın almadan bir göz atın. Drone genel görünüm olarak iyi gözükebilir, ilanda aktarılan bilgiler size makul gelmiş olabilir ancak size tavsiyem yine de drone’u gidip yerinde görerek ve bizzat inceleyerek satın alın. Hatta mümkünse bir deneme uçuşu yapın ve cihazın tüm tepkimelerini kontrol edin. Her ne kadar tüm alışveriş süreci sorunsuz geçse de kargo sürecinde drone’un başına bir şeyler gelebilir. Eğer kargo yolu ile cihazı satın aldıysanız kargoyu mutlaka kargoyu getiren firma elemanı ile birlikte ve görüntüleyerek açın. Ayrıca uzaktan yapılan alışverişlerde ödemeyi mutlaka havale/eft yolu ile yapın ve dekont açıklama kısmına örn. DJI MAVİC 2 ZOOM SATIN ALMA ÖDEMESİ şeklinde bir açıklama yazın.İkinci El Drone Alma Rehberi.

phantom serisi stres çatlakları

Drone Kozmetik Durumunu Kontrol Edin

Drone’un güncel kozmetik durumu bize drone hakkında birçok bilgi verir. Drone üzerinde bulunan çizikler, çatlaklar, gimbal görünümü, duruşu, bağlantı yerlerinin durumu drone ile ilgili bilgi sahibi olmamızı sağlar. Drone motorlarının kasaya bağlandığı yerlerde zamanla çatlaklar oluşabilir, bu çatlaklar az miktarda ise çatlak önleyicilerle sorun giderilebilir, eğer çatlaklar fazla ise kasa ve kolların değişmesi gerekir. Kasa üzerinde meydana gelen çizikler çok problem olmayabilir ancak, motor, gimbal gibi sistemlerin üzerindeki çizik ve çatlaklar ileride sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. Tamir görmüş olan drone’ları kasayı açmayı bilen birine veya bir drone teknik servisine drone’ u kontrol ettirin. Drone’ların içinde cep telefonların da bulunan beyaz stickerlar vardır. Bu stickerlar sıvı teması olması durumunda kırmızı veya farklı renklere dönerler ve sıvı teması olup olmadığı kolayca anlaşılabilir.

Drone’un video ve fotoğraf kayıt işlemleriyle ilgili problemleri olup olmadığını sorun ve mümküne deneme amaçlı farklı mod ve koşullarda çekimler gerçekleştirin. Drone Sd kart yuvasını kontrol edin sorun olmadığından emin olun.

Fatura, Garanti Süresi ve Eksik Aksesuar Kontrolü Yapın

Drone’ un faturasını kontrol edin ve garanti süresinin devam edip etmediğini öğrenin. Ayrıca satılmak istenen drone’da eksik aksesuar olup olmadığını kontrol edin.

Mavic serisi cihazların genellikle ön kolları altında bulunan vidaların üzerinde silikon jel bulunur. Eğer bu vidaların üzerinde silikon yoksa cihaz açılmış ve tamir görmüş demektir.

Drone üzerinde bulunan motorlar el yordamıyla kontrol edilerek motorların dönüşlerinde zorlanma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Zorlanma olan motor varsa yenisiyle değiştirilmelidir.

Drone çalıştırılmalı ve ilk açılıştaki gimbal hareketleri gözlemlenmelidir. Eğer bir problem varsa gimbal tamiri veya değişmesi gerekir.

dji-batarya-kontrol

İkinci El Drone Alma Rehberi. Satın alınacak drone’un tüm bataryalarının DJI Go 4 Menüsü üzerinden kontolünü sağlayın. DJI Go 4 Battery / Details /Times Charged sekmesinden bataryanın kaç dolumda olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bataryada ki tüm hücre değerlerinin birbirine yakın olması gerekir. Batarya üzerinde şişlik ve çatlak olmaması gerekir. Batarya da bulunan düğmeye yaklaşık 10 saniye basılı tutarak bataryanın ömrü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Batarya üzerinde bulunan her ışık yaklaşık %25 değeri sembolize eder.

Her ne kadar ikinci el bir drone satın almak istesek de ödeyeceğimiz miktarlar çok yüksek rakamlardır. Bu sebeple bahsettiğim maddeleri kontrol ederek drone satın alma sürecini bir nebze de olsa güvenli hale getirebilirsiniz. Hepinize kırımsız uçuşlar.

Rate article
Add a comment