İlaç Niyetine Sarımsak

sarımsak ilaçlama Faydalı

Sağlıklı yiyeceklerden biri de adı anıldığında ister istemez kokusu aklımıza gelen sarımsaktır. Milattan önceki asırlarda bile ilaç olarak kullanılmış olan sarımsak, belki de kokusundan dolayı günümüzde hakettiği yeri tam olarak alamamaktadır. Aslında onun yeri vücuda olan faydaları nedeniyle ilaç dolabımız, hem de sebze olarak mutfak tezgahımızdır.

Uzmanlara göre keskin kokuya sahip olan sarımsağın her bir dişinde türlü türlü özellikler mevcuttur. Her ne kadar kokusu nedeniyle mesafeli dursak da sağlığımız söz konusu ise faydaları saymakla bitmez. Bu kendine has kokuyu organik sülfür bileşikli allicin verir. A, B1 ve C vitaminlerini içeren sarımsak, adeta bir antibiyotik görevi yerine getirmektedir. Dolayısıyla vücudumuzdaki enfeksiyon ve mikroplara karşı koruyucu olarak öne çıkmaktadır. Bilinen ve bilinmeyen yan etkilere sahip ilaçlar yerine, düzenli olarak her gün belli bir dozda almakla nezle ve gribe karşı konulabilir ve geçmeyen bronşitin etkisi zamanla azaltılabilir.

Bağışıklığı arttırır

Sarımsak ile yapılan araştırmalarda kanser hücrelerini öldürme etkisine sahip olduğu gözlenmiştir. Başka bir araştırmada ise ameliyat edilemez durumda olan ve değişik kanser hastalıkları olan hastaların 6 ay sürede aldıkları sarımsak kürü ile vücutlarının bağışıklık sistemlerinin arttığı gözlenmiştir.

Saç dökülmelerini önler ve cildi temizler

Antioksidan ve antibakteriyal etkisinin cildi temizleme özelliği vardır. Aynı zamanda sarımsak sürülen sivilcelerin yok olduğu da bilinen bir gerçektir. Sarımsaktan yapılmış şampuan kullanarak da saç dökülmelerinin önüne geçmek mümkündür.

Mantar tedavisinde kullanılabilir

Ayak mantarlarının tedavisinde sarımsak suyuna batırmanın ya da direk sarımsağın kendisini sürmenin faydalı olduğu bilinmektedir.

Sarımsağı yutmanın da değişik faydaları olduğu bilinmektedir. Bunları da sıralarsak:

  • Vucütta kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini engeller.
  • Vücudumuzun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri sağlar.
  • Soğuk algınlığı sonucu gelişebilecek hastalıklara yakalanma riskimizi azaltır.
  • Vücudumuza enerji vererek dinç kalmamıza yardım eder.
  • Eklemlerdeki kireçlenmelere karşı yararı vardır.
  • Vucütta oluşabilecek tüm iltihaplı hastalıklara karşı faydalıdır.
  • İdrar sökücü özelliğe sahiptir.
  • Zayıflamak isteyenlere zayıflama sürecinde katkı sağlar.
  • Vücutta oluşan kesik ve yaraların iyileşme sürecini azaltır.
  • Cinsel isteği arttırır.

Görüldüğü gibi sarımsak yemenin ya da hap gibi yutmanın insan vücudu için çok çeşitli faydaları vardır. Bunun için kokusunu bir tarafa bırakmalı ve sağlığımız için bir şekilde tüketmeliyiz.

Rate article
Add a comment