İncir Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

İncir Meyvesinin Faydaları Faydalı

İncir, Türkiye’de çok sevilen hem kuru hem de yaş olarak bulunan bir meyvedir. Türkiye, dünya’da İncir üretiminde 1. sıradadır. Daha çok Doğu Akdeniz’de üretilir.

Yıllık 260 bin ton İncir üretimiyle Türkiye’yi, ikinci sırada 165 binle Mısır, üçüncü sırada ise Cezayir 120 bin üretimle takip etmektedir.

İncir’in faydaları, birçok uzman tarafından sürekli dile getirilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacının çoğunu karşılayan bu meyve, kalsiyum eksikliği yaşayan çocuklar ve yetişkinler için birebirdir. İncir’in içerisinde bulunan kalsiyum oranı’nın sütten bile çok olduğu bilinen bir gerçektir. İncir’in kuru veya yaş olarak tüketilmesi arasında bir fark yoktur. Her ikisi de, özellikle yüksek oranda lif içerir ve diş ile kemik gelişimine büyük faydalar sağlar.

İncir sadece lif ve kalsiyum içermez. Bunların yanında yüksek oranda vitamin, fosfor, magnezyum ve demir içerir. Sindirim sisteminin iyi işlemesini sağlaması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kolestrolü düşürmesi bir başka faydasıdır.

Günlük olarak (en az 1-2 adet) tüketilmesi halinde, çocukların sağlıklı gelişimine büyük katkılar sağlayan İncir, günlük Vitamin ihtiyacının çoğunu karşılamakla beraber, insanı zararlı bakterilerden de korur.

İncir’in faydaları bunlarla da kalmamaktadır. İncir bitkisinin yapraklarından süt benzeri beyaz bir sıvı çıkar. Bu sıvının siğilleri yok ettiği de bilinmektedir. İncir yapraklarından yapılan çay ise, öksürüğe, bronşite, basur hastalığına oldukça iyi gelmektedir.

Rate article
Add a comment