İşlemci Transistörleri Ne İşe Yarar?

işlemci transistör nedir Teknoloji

Günümüz işlemcileri saniyede milyarlarca işlem yapma kapasitesine sahiptir. Öyle ki birçok işi dijital ortamda yapmak mümkün olmaktadır. Dijitalleşmenin de getirdiği etki ile birlikte önceden kağıt üzerinde ve masada yapılan birçok iş artık dijital ortamlara taşınmış bulunmakta. Örneğin şirketler önceden belgeleri kağıt ile hazırlarken artık dijital ortamda hazırlamaktadır. Bununla birlikte teknolojide de büyük gelişmeler yer almıştır. İşlemciler ise her dönemde gelişmeye devam eden ve içinde yer alan transistörlerin gittikçe küçüldüğü bir donanımdır. Peki transistörler nedir? Nasıl çalışır?

İşlemci Transistörleri Nedir?

İşlemciler, eski zamanlarda kHz ölçülerinde işlem yaparken günümüzde GHz seviyelerinde işlem yapma kapasitesine sahiptir. Örneğin 4.2 GHz 4 çekirdek bir işlemci saniyede 16.8 milyar işlem gücüne sahip olmakta. İşlemcilerin bu kadar güçlenmesinin ve daha verimli çalışmasının arkasında transistörler yatar. Günümüz işlemcilerinde milyarlarca bulunan transistörlerin görevi büyüktür. Eskiden devasa olan işlemciler elle sayılır derecede transistör içerirken günümüzde küçülen işlemcilerin transistör sayıları milyarlara ulaştı.

Transistörler, elektrik sinyallerini güçlendiren bir sistemdir. Bilinen büyük transistörler 3 uçlu olup üstünde şapka yer alır. İşlemci transistörleri ise nanoteknoloji ile ölçülen küçük donanımlardır. İşlemcilerde yer alan transistörler nm boyutunda bulunmaktadır. Günümüzde 7 nm olarak bulunan işlemci transistörleri, ilerleyen dönemlerde sırayla 5 nm, 3 nm, 2 nm seviyelerine de inecektir.

İşlemci transistörleri yarı iletken bir yapıya sahiptir. Transistörler, işlemcinin elektrik sinyallerini güçlendirerek daha iyi performans ile çalışmasını sağlar. Transistör sayısı arttıkça güç kullanımı azalır, performans artar ve verimlilik yükselir. Bu da daha iyi işlemcilerin piyasaya çıkmasını sağlar. Bundan dolayı işlemci firmaları bu konuda nm seviyelerini düşürmeye devam etmektedir. 2020 yılı ile beraber TSMC, 5 nm işlemci teknolojisi çalışmalarına başladı. 2022 yılı için 3 nm işlemci hazırlıklarına da başlayan firma, Apple ile anlaşma sağlamış bulunmakta. Bilindiği üzere Apple, yakında tamamen kendine özgü işlemcileri ile piyasaya çıkacak. Intel’in transistör hedefi ise 2021 yılında 7 nm, 2023 yılında 5 nm, 2025 yılında 3 nm, 2027 yılında 2 nm ve 2029 yılında 1.4 nm olarak belirlendi.

Rate article
Add a comment