İstanbul’da Gezilecek En Güzel 5 Tarihi Mekan

Gezi
İstanbul’da Gezilecek En Güzel 5 Tarihi Mekan

İstanbul geçmişten günümüze kadar çeşitli dinlere sahip insanlara ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’un gezilecek yerleri arasında tarihi mekanlar tatil köyleri gibi bir çok mekan bulunuyor. Çoğu kişi biliyor ki İstanbul bir çok ülkeden büyük bir şehirdir ve aynı zamanda Rusya’nın en büyük ticaret noktalarından bir tanesidir. Böyle büyük bir şehirde ise gezilecek yerler bulmak hiçte zor değildir. İstanbul’a geldiğinizde nereye gideceğinize karar bile veremeyebilirsiniz. Ayasofya müzesi,galata kulesi,İstanbul arkeoloji müzesi,sultanahmet cami,süleymaniye cami,topkapı sarayı,dolmabahçe sarayı,türk ve islam eserleri müzesi gibi daha bir çok gezilecek ve fotograf çekilecek yerin tanıtımını sizler için hazırladık.

Ayasofya Müzesi

İstanbul’da Gezilecek En Güzel 5 Tarihi Mekan

Ayasofya size sunduğumuz listenin başında yer alıyor. Türklerin orta asyada yaptığı orhun abideleri ile aynı yaşta olan ayasofya, aslında ilk yapılış amacı ülkenin en büyük kilisesini yapmaktı. Aslında öylede oldu. 5 yıl gibi çok kısa bir sürede ayasofya kilisesinin yapımı tamamlandı. Bu kilisenin yapım emrini veren ise imparator justinianusdur. Şehir’in en iyi mimarları olan isidoros ve anthemios imparator emrinden sonra 5 yılda tamamlamışlardır. İmparator ise ayasofya kilisesinin açılış konuşmasında ” Ey süleyman seni yendim diye haykırmıştır”. Ayasofya iç mimari kısmında bulunan bütün alanlar mozaikler ile süslenmiş ve ortaya muazzam bir görüntü çıkmıştır. Fatih sultan mehmet hanın konstantinapolisi fet etmesi ile ayasofya kilisesinin yeni ismi ayasofya camı olarak değiştirilmiş ve bir cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine 1935 yılında ayasofya cami halka açık bir müze haline getirilmiştir.

Galata Kulesi

İstanbul’da Gezilecek En Güzel 5 Tarihi Mekan

Galata kulesi biri birine aşık çiftlerin uğrak noktalarından birisidir çünkü romantik bir ortam yaratmaktadır. Galata kulesinin kesin yapım yılı bilinmemektedir. Bizanslılar büyük kule olarak adlandırmıştır. Kulenin toplam yüksekliği 70 metre olarak bilinmektedir. duvar kalınlığı ise 3 metreden fazladır. Kütle hacim ağırlığı ise 10 bin tondan fazla diyebiliriz. Kule ilk yapım yıllarında bir fener olarak kullanılmıştır. Daha sonrasında ise hapishane,rasathane gibi amaçlarla kullanılarak günümüze kadar gelmiştir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul’da Gezilecek En Güzel 5 Tarihi Mekan

Bu müze isminden de anlaşılacağı üzere İstanbul’un tarihten günümüze kadar çeşitli kullanılan eşyalar,tarih hakkında bilgiler ve daha bir çok şeyi barındırıyor. İstanbul arkeoloji müzesi dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Fatih sultan Mehmet hanın İstanbul’u fethinden sonra  emri ile yapılmıştır. Günümüzde tarih hakkında bilgiler olduğu gibi çini ve seramiklerin sergilenmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Sultan Ahmet Camii

İstanbul’da Gezilecek En Güzel 5 Tarihi Mekan

İstanbul gezilecek yerler arasında bulunan Sultan Ahmet camisi, isminden de anlaşılacağı üzere Sultan soyundan gelen I. Ahmet tarafından 1609 ve 1616 yılları arasında yaptırılmıştır. Bu yapının mimarı ise sedefkar Mehmet ağadır. Sultan ahmet camisinde bizans yapılarına benzer şeyler görülmektedir. Klasik dönemde yapıların biri birine benzemesi anormal değil normal bir durumdur. Osmanlı mimarisi ile bizans mimarisi biri birilerinden esinlenilmiştir. Yapı benzerliği ayasofya camii ile aynıdır. Sultan Ahmet camii dünyada 6 minareli olan tek camidir.

Süleymaniye Camii

İstanbul’da Gezilecek En Güzel 5 Tarihi Mekan

Bu güzel tarihi camimiz 1551 ve 1557 yılları arasında o dönemde ünlü mimar olan mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Süleymaniye camii ayasofya caminin daha akılda kalıcı ve üstün niteliklere sahip olması adına mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır.

Rate article
Add a comment