İzmir’de Gezilecek Yerler

Gezi
çeşme gezilecek yerler

İzmir’de gezilecek yerler arayan seyahat etmesini seven insanların aklında hep bir soru var ben İzmir’e geldiğimde nereleri gezme imkanım olur?. sizlere bunun cevabını açıklamalı bir şekilde anlatacağız. İzmir turizm yönünden ülkeye değer katan bir yerleşim yeri olarak bilinir. tatilinizi İzmir’de geçirmek istiyorsanız  ve tarihi mekanlara gitmek istiyorsanız bloğumuz’daki İzmir de gezilecek yerler rehberimize göz atmanızı öneriyoruz.

İzmir Alaçatı: Ülkeye ün salmış olan İzmir alaçatı rengarenk sokakları, resort tarzında otelleri ile yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakan İzmir’in bir ilçesidir. yaz aylarında dar sokakları kalabalıklaşan bir tatil beldesidir. Yaz aylarında alaçatı’nın rzabet görmesi ile birlikte otel ve çarşı pazar fiyatları biraz yükseliyor alaçatıya gidecekler için tavsiyemiz bütçenizi ayarlamanız dır.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir Çeşme: Çeşme özellikle yaz aylarında tatilcilerin İzmir’deki durak noktası olarak bilinir. Ünlü isimlerinde tercih ettiği bu belde insanların tam olarak tatilini iyi geçirebileceği bir yerdir. Temiz ve düzenli sahillere sahip çeşme plajlarında  yüzmekten bitkin düşüp karnınız acıkmaya başladığında iskeledeki kaliteli oteller sayesinde uygun fiyatlı yemekler yiyebilirsiniz. Çeşmede çok meşhur olan kumruyu ülke genelinde bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Aynı zamanda çeşme sakızı ve sakızlı tatlı kek ürünleri de meşhurdur. Tamamen organik olarak yapılan sakızlı dondurmayı burada her mekanda ve satış noktalarında bulabilirsiniz.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir Urla: İzmir’in kalabalık ortamlarından uzaklaşmak ve rahat bir şekilde kafa dinlemek isteyenler merkeze 35 km uzaklıktaki urla ilçesine seyahat ediyorlar. Urla iskelelerinde bulunan balıkçılardan taze taze günü birlik tutulmuş balıklardan yemek isterseniz fiyatı orta ölçeklidir. İzmir çevresinde bilinen urla katmeri herkes tarafından çok seviliyor sizde deneyebilirsiniz. Urla da sanat sokağı olarak bilinen sokakta bir çok sanatçı eserlerini uygun fiyatlar karşılığında sergilemek ve satmaktadırlar. Urla da birde ot festivalleri yapılır yılda bir kez enginar ıspanak hormonsuz en güzelini bu festivalde sergilenir. Urla da en çok ticareti gerçekleştirilen ürün ise bamya dır. Bamya urlanın ticaretlerinden biridir.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir Seferihisar: Seferihisar çok kalabalık olmayan huzur bulabileceğiniz İzmir’in bir ilçesidir. Zeytin yağı, enginar narenciye gibi ürünler satılarak yerli halka geçim kaynağı sağlanır. Portakal ve mandalina festivali yapılan Seferihisar da ortaya renkli görüntüler ve eğlenceli saatler çıkmaktadır. Seferi hisarın aynı zamanda tarihi ve kültürel bir yapısı bulunmaktadır. Teos antik kenti, lepedos antik kenti görülmesi değer tarihi eserlerden birileridir.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir Dikili: Dikili doğal mağaraların ormanların ve krater göllerinin bulunduğu İzmir de mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisidir. Güzel sahil kıyılarına sahip dikili sessiz bir ilçedir. Karter gölleri mavi görüntüsü ile büyüleyici bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir Karaburun: Burası fotoğraf sevenlerin uğrak noktası ve doğa harikalarını canlı olarak görebileceğiniz 13 köyden oluşan İzmir’in bir ilçesidir. Yılın Her mevsimi yerli turist ağırlayan Karaburun ilçesi özellikle ilkbahar aylarında doğanın eşsiz güzelliği insanın içini ferahlatmak ve daha güzel fotoğraf çekimlerine olanak sağlıyor. renkli kelebekler ilkbaharda burada çokça bulunuyor.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir Foça: Foça adını eski çağlarda yaşamış fok kabilesi olarak bilinen bir yerleşim yerinden almıştır. Tarihi yapı ve inşaların çok olduğu bilinir. Fatih Sultan Mehmet hanın yaptığı Foça fatih cami ve kayalar cami yi buraya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sakinliğini bozmayan Foça ege bölgesine geldiğinizde görmek isteyeceğiniz yerler arasında mutlaka bulunması önerilir.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir Bornova Çiçekli köy: Bornova ilçesine 10 dakika kadar uzaklıkta olan bir yerleşim yeridir. Ormanın içinde bulunan çiçekli köy ünlü kahvaltıları ve temiz havası ile bilinir. Doğal olarak kahvaltılık sebze ve meyve ürünleri yetiştirilmektedir. Burada kahvaltının ucuz ve leziz olmasının sebebi havası ve yetiştirilen ürünün doğallığından dır.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir Efes: Yunan tarihçesinden günümüze kadar antik kentlerini taşıyan ilçemiz Efes, İzmir’in önemli finansal kaynaklarından birisidir. UNESCO dünyada tarih koruması listesinde yer almaktadır. Yabancı turistler özellikle Efes antik kentini ziyaret etmek ve dünya mirasını görmek için gelirler. Artemis tapınağı yunanlıların ibadethane olarak yaptıkları tapınaktır. Burada ibadetlerini gerçekleştirirler. İzmir’e geldiğinizde efesi görmeden gitmemelisiniz.

İzmir’de Gezilecek Yerler

Rate article
Add a comment