Japon Balığı Nasıl Beslenir?

japon balığı neyle beslenir İlginç

Asya kökenli olan Japon Balıkları, Akvaryum hobisine yeni başlayanlar için uygun balık türlerinden biridir. Dünyada genel olarak en çok tercih edilen balıkların başında gelmektedir.

Japon balıkları, oldukça dayanıklı balıklardır. İyi bir ortam sağlandığı takdirde 20-25 yıla kadar yaşayabilirler.

Japon Balığı Bakımı ve Genel Özellikleri

Japon balıklarının mideleri olmadığı için doyma hisleri de yoktur. Bu nedenle yem verirken aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırı yem verildiğinde kabızlık başta olmak üzere pek çok problemle karşılaşılabilir. Kabızlığa karşı birkaç gün aç bırakmak veya daha çok tavsiye edilen şekilde ara sıra ıspanak, maydanoz, bezelye gibi sebzeler vermek uygun olacaktır.

Japon balıkları dayanıklı yapıları nedeniyle fanus gibi dar alanlarda da yaşayabilse de, en sağlıklı yaşam alanı içerisinde filtre, ısıtıcı gibi malzemelerin bulunduğu, en az 60 litrelik akvaryumlardır. Bu balıkların fanuslarda ömrü oldukça kısa olacaktır. Halbuki iyi bir ortam sağlanırsa yıllar boyu yaşayarak, büyük boyutlara ulaşabilirler.

Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Akvaryumların vazgeçilmez canlısı olan Japon balıklarını tek tür olarak beslemek en doğrusu olacaktır. Ancak akvaryumda farklı türler de beslenmek isteniyorsa, boyu çok küçük olmayan çöpçü, vatoz gibi türleri beslemekte bir sakınca yoktur. Çöpçü ve Vatoz gibi türlerin boyutu, Japonların boyundan çok küçük olursa, Japon balıklarına yem olabilmektedirler.

Japon balıkları için ideal su ısısı, 18-25 derece arasıdır. Doğal ortamlarında hemen hemen bu ısılarda yaşadıklarından dolayı, su ısısı daha düşük veya yüksek olmamalıdır.

Japon Balığı Nasıl Ürer?

Japon balığı, düz yumurta dökerek tek seferde çok sayıda yumurta bırakır. Yumurtalar ortalama 5 gün içinde açılmaya başlar. Akvaryum ortamında üremeleri zordur, gerekli koşulların sağlanması gerekir.

Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Rate article
Add a comment