Kadınların Meme Aldırmaları ve Onarımları

Kadın

Kadınların meme aldırmaları ve onarımları süreci hakkında bilgiler. Kadınların benliklerini ve özgüvenlerini tamamlayan en önemli organlarından biri olan meme, bazı durumlarda kanser gibi sebeplerden dolayı cerrahi olarak alınabiliyor.

Kadınların Meme Aldırmaları

Kadınların meme aldırmaları sonucunda meydana gelen ruhsal ve bedensel çöküntü sosyal hayatlarına da yansıyabiliyor. Bu nedenle kadının memesinin alınması ciddi travmalara neden olabiliyor. Memesi alınan kadın her banyo yaptığında veya eşiyle ilişkiye girdiğinde bu eksikliğini görecek hem hastalığını hatırlayacak hem de vücudunun eksik olduğunu düşünerek psikolojik olarak huzursuz olacaktır. Son yıllarda estetik cerrahinin gelişmesiyle meme onarımı da yapılabilmektedir. Alınan memenin yerine anında yeniden meme takılarak kadının kendini eksik hissetmesinin önüne geçildiğinden hayatı daha huzurlu yaşamasına neden olabiliyor.

Memeler Hastanın İhtiyacına Uyumlu Olarak Tasarlanıyor

Kanser durumunda genellikle hastanın hayatını kurtarmak için öncelikle kanser hücresini yok etmek için memenin alınması düşünüyordu. Artık memenin alınmasıyla birlikte yerine yeniden meme yapılması hastayla konuşularak karar verildikten sonra gerçekleştiriliyor. Kanser nedeniyle tek meme alındıysa yerine yapılan meme ile diğer meme arasında fark olacağı için ikisini birbirine uyumlu hale getirmek için diğer memeye meme küçültme veya meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilerek ikisini eş hale getiriliyor. Bir memenin diğerinden büyük olması o tarafa omuzu baskı yapacağı için zamanla omuzda eğrilikler veya deformeler oluşabiliyor. Bu nedenle iki göğsün de aynı orantıda olması önemlidir.

Memenin hangi tarihte aldığı önemli olmadan çoğu kadına yıllar önce memesi alınmış olsa bile yeniden meme takılabiliyor.

Genetik açıdan meme kanseri olma ihtimali yüksek olan kadınlar da henüz sağlıklıyken orijinal memelerini çıkarttırarak yerine yeniden meme taktırabiliyorlar. Bu sayede meme kanserine yakalanma riskini ortadan kaldırmış oluyorlar.

Memeler Hangi Organdan Yapılıyor?

Memesi alınmış bayanlar için tekrar meme yapılacağı zaman karın ve sırt bölgelerinden doku alınarak meme yapılabilmektedir. Fakat genetik olarak kanser riski olanlar için çıkarılan göğüs yerine implant takmak daha uygun olacaktır. Özellikle obez olan veya ileride hamilelik planlayan bayanlarda karın bölgesi tercih edilmemeli sırt bölgesinden doku alınmalıdır. Meme ameliyatı planlayan bayanların merak ettiği ameliyat sonrası ne kadar zamanda normale döneceğidir. Hastanede iki gece kaldıktan sonra taburcu edilir ve 2 hafta sonra bayan rutin hayatına dönebilir.  1.5 ay kadar meme ameliyatı olan bayan korse ve özel sütyen kullanır.

Rate article
Add a comment