Kafein Vücudumuza Ne Yapıyor?

kafein nedir nelerde bulunur Faydalı

Gün içerisinde tüketilen kafeinli gıdalar nedeni ile vücudumuz farklı farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bunun en belirgini ise kesinlikle uyku kaçmasıdır. Çok fazla kahve tüketilen bir günün sonunda yorgunluktan hiç haliniz kalmasa dahi uyumakta güçlük çekersiniz. Bu psikolojik bir durum gibi görünse de aslında tamamen tıbbi bir açıklamaya sahiptir.

Uykudayken hücreleriniz işlevlerini yerine getirmeye devam eder. Adenozin molekülleri adenozin reseptörleri ile bağlanarak, sinir hücrelerinin aktifliğini azaltır ve kişiyi mayıştırır. Bu bağlanma ile birlikte kan damarları genişler ve uyku esnasında daha çok oksijen damarlardan geçmeye başlar.

Bu gün içerisinde kafein tüketmemiş ya da çok az tüketmiş olan bir insanın standart uykuya geçiş ve uyku evresidir. Ancak kafein tüketildiğinde; sinir hücresindeki adenozin reseptörlerine bağlanan kafein adenozin görevini görmeye başlar. İşte işler burada karışır. Çünkü kafein adenozin gibi hücre faaliyetlerini yavaşlatma özelliği taşımaz.

Böylece adenozi algılayamayan hücreler yavaşlamak yerine hızlanır. Aynı zamanda beyindeki nöron ateşleme de artar. Sonrasında hipofiz bezi adenozi eksiliğini acil durum zannederek, böbreküstü bezlerine adrenalin üretme sinyali gönderir.

Vücutta böyle bir tepkimeye yol açan kafein aşırı tüketildiğinde bu sebeplerden dolayı, uykusuzluk, çarpıntı hatta iştahsızlık gibi birçok yan etkiye yol açmaktadır. Gün içinde az miktarda tüketilen kafeinin zararı çok olmayacaktır ancak sürekli ve sık sık kafein kullanımı uzun soluklu rahatsızlıklara bile neden olabilir.

Rate article
Add a comment