Kahvenin Sağlığa Yararları – 9 Kanıtlanmış Fayda

Faydalı

Kahve gerçekten çok sağlıklı bir içecektir. Sağlığınızı iyileştirici Antioksidanlar ve faydalı besinler ile doludur. Çalışmalar göstermiştir ki; kahve içenlerin birçok önemli hastalığa yakalanma riski, içmeyenlere göre daha azdır. KahvelerHazir.com size bu yazıda kahvenin en önemli 9 kanıtlanmış ve bilimsel deneyler ile desteklenmiş sağlık faydasını sunuyor.

1) Kahve Enerji Seviyelerini Geliştirir ve Sizi Daha Akıllı Yapar

Kahve insanların kendini daha az yorgun hissetmesine yardımcı olur ve enerji seviyelerini yükseltir. Bunun sebebi içerdiği “kafein” isimli uyarıcıdır! Kafein, dünyada en çok tüketilen fiziko-aktif ve psiko-aktif uyarıcı maddedir.

2) Kahve Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur

Kafein nerede ise tüm satılan yağ yakıcı destekleyici ürünlerde bulunur. Bunun iyi bir sebebi vardır. Kafeinin yağ yakmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış çok az sayıda doğal maddeden biridir.

3) Kahve “Tip 2 Diabet” Olma Riskinizi Düşürebilir

Tip 2 Diabet“, şu an dünyada 300 milyonu etkilemekte olan çok kritik bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu; kan şekerinin insülin direnci şeklinde yükselmesidir veya insülinin salgılanamamasıdır. Bazı sebeplerden dolayı, kahve içenler “Tip 2 Diabet” gelişim riskini gözle görülür şekilde daha aza indirgemektedirler.

4) Kahve Sizi Alzheimer ve Demans Hastalıklarından Koruyabilir

Alzheimer hastalığı en çok görülen nöro-dejenerasyon hastalığıdır ve demans hastalığının tüm dünyadaki ana sebebidir. Bu hastalık genelde 65 yaş üstü insanları etkiler. Maalesef, Alzheimer için henüz tam olarak bilinen bir tedavi mevcut değildir.

Fakat, bu hastalığın ilk aşamada oluşmasını engellemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak gibi. Ama kahve içmek te çok ciddi anlamda pozitif etki edebilir.

Kahvenin Sağlığa Yararları

5) Kafein Parkinson Riskini Düşürebilir

Parkinson hastalığı Alzheimer’dan sonra ikinci en çok görülen nöro-dejenerasyon hastalığıdır. Bu beyinde dopamin üreten nöronların ölmesi ile meydana gelir. Alzheimer ile paralel olarak, bilinen bir tedavisi yoktur. Bu da Parkinson hastalığına önlem alnamında odaklanmayı daha önemli kılar.

Çalışmalar göstermiştir ki; Kahve içicileri Parkinson hastalığına yakalanma riskini çok daha az taşımaktadırlar. Risk azalma oranı %32 ile %60 arasında bünyeden bünyeye göre değişiklik göstermektedir.

6) Kahvenin Karaciğer Üzerinde Koruyucu Etkisi Olduğu Görülmektedir

Kahve içenlerde “Siroz” hastalığı gelişme riski çok daha azdır. Siroz hastalığı da karaciğeri etkileyen birçok rahatsızlığın oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile karaciğeri destekleyen kahve, bu rahatsızlığın oluşma faktörlerine karşı savaşmada size güç verecektir.

7) Kahve İçenlerin Belli Kanser Türlerine Yakalanma Riski Daha Azdır

Karaciğer ve Kolon (Kolorektal) kanserleri, dünyada kanser sebebi ile ölümlerde üçüncü ve dördüncü ana sebeplerdir. Kahve içicileri her ikisine de yakalanma riskini düşürmektedirler!

Kahve Kalp Krizi Riskini Önler Zekayi Arttirir

8) Kahve Kalp Hastalığına Sebep Olmaz ve Kalp Krizi Riskinizi Düşürür

Bazı çalışmalar göstermiştir ki; kahve içen kadınlarda kalp krizi geçirme riski, içmeyenlere göre daha azalmıştır. Başka bazı çalışmalar da kanıtlamıştır ki; kahve içenler %20 oranında daha az kalp krizi riski taşımaktadırlar.

9) Kahve Batı Diyetindeki En Büyük Antioksidan Kaynaklarından Biridir

Standart Batı diyeti ile beslenen insanlar için kahve; dietin en sağlıklı parçası olabilir. Bunun yegane sebebi kahvenin içerdiği yüksek miktarda antioksidanlardır.

Bir başka gerçek te şunu göstermektedir ki; İnsanlar antioksidanları meyve ve sebze birleşiminden daha çok kahveden almaktadırlar.

Editör: Hüseyin Çetinbudaklar

Rate article
Add a comment