Kahvenizi Sipariş Etmenize Yardım Edecek 10 Kelime

İlginç

Bir kişi kahve dükkanından içeri giriyor… Günümüz çağının kahve kültüründe, bu cümleyi tamamlamak eskisinden daha zor olabilir. Bu kişi Espresso mu alacak? Cappuccino mu alacak? Macchiato mu alacak? Ne youğunlukta alacak? Birçok alternatif ve kısa bir zaman mevcut.

Birçok seçeneğin arasındaki farklılıklardan dolayı kafanız mı karışıyor? İşte size arzu ettiğiniz kahveyi içebilmenizi sağlayacak 10 adet en çok kullanılan kahve terimini içeren bir kopya çekme kılavuzu!

Sizde durum nasıl? Bir kahve dükkanına girdiğinizde, ne istediğini bilen bir kişimisiniz ya da yeni şeyleri denemeyi tercih eden bir kişilik misiniz? Bazen bir kahve listesine bakmak korkutucu gelebilir ve çoğu zaman Americano’ya atlamak daha kolay bir seçim olabilir. Çünkü en azından ne içtiğinizi biliyor olursunuz.

Ama sakın korkmayın! Bir kahve dükkanının sizi en ufak şekilde endişelendirmesine bir sebep yok. Çünkü size bu yazıda kahve seçiminizi yönlendirmenize yardım edecek 10 kelime sunuyoruz. Ve tabiiki de sadece “Venti” ve “Grande” gibi kelimelerinden bahsetmiyoruz.

Bilinmesi Gereken 10 Kahve Kelimesi

1. Espresso – Haydi en temelinden başlayalım. Birçok kişi Espresso’nun ne olduğunu bilir. Ama yine de bir hatırlatmaya ihtiyacınız var ise; Espresso kuru kahvenin sıcak ve basınçlı su yardımı ile yapılan bir kahve içeceği türüdür. Bu çok konsantre bir içecek ortaya çıkarır. Çoğu zaman üstünde krema adı verilen karamel renginde bir köpük tabakası vardır.

Fakat Espresso bir kahve çekirdeği türü veya kavrulmuş bir kahve türü değildir. Espresso, genelde daha kavruk kahve çekirdeklerinden yapılır ama her türlü kahve çekirdeğinden de yapılabilir.

2. Americano – Basit kahve içecekleri listesinde; bir “shot” Espresso’nun kahve bardağına dökülüp üstüne sıcak su eklenmesi ile yapılan “Americano” bulunur. Americano’lar bir, iki hatta kendinizi cesur hissediyorsanız dört “shot” ile dahi yapılabilir. Americano ismi 2. Dünya Savaşı dönemine dayanır. O zamanlar Amerikalılar İtalyan Cafe’lerinde kahve sipariş ederlerken amaçları tipik İtalyan Espresso’su içmek değildi. Kendi ülkelerinde içtikleri kahveye yakın bir kahve içme niyetinde oldukları için de, kahveyi hafifleştirip sertliğini kırmak için Baristalardan sıcak su ilave etmelerini talep ediyorlardı.

3. Doppio – Bu kelimeyi kullanmak yerine, sadece “duble” shot Espresso da sipariş edebilirsiniz. Ama neden İtalyanların kullandığı fiyakalı bir kelime ile söylemeyesiniz ki!

4. Ristretto – Espresso Ristretto” İngilizce terminolojisine göre “restricted espresso” yani “kısıtlanmış espresso” anlamına gelmektedir. Temelde “short” yani “az” bir “shot” miktarını içerir ama normal Espresso’dan bile daha konsantre ve dolayısı ile de serttir! Birçok kahve tutkunu bunun en mükemmel Espresso olduğuna inanır.

5. Latte – Bir Latte sütün Espresso’nun içine dökülmesi ile oluşturulur. İlk önce Espresso kahve kupasına dökülür, daha sonra da kupa tam doluncaya kadar ılık süt eklenir.

6. Macchiato – Eğer çok daha az süt içeren bir kahve içeceği istiyorsanız, Macchiato en uygun seçimdir! Bu temelde içine çok az miktarda kaynatılmış süt eklenmiş bir Espresso’dur. İtalyancada “macchiato” kelimes “işaretlenmiş” anlamına gelmektedir. Dolayısı ile bu içeceğe süt ile işaretlenmiş Espresso da diyebiliriz. Eğer Espresso’nun aroma yoğunluğunu tercih ediyorsanız bu sizin için çok iyi bir seçimdir. Ama bir miktar da olsa sütün yumuşak tadı ile aroması etkilenmektedir.

7. Cappuccino – Bu kahve içeceği türü Macchiato ve Latte arasında bir kahve içeceği türüdür. Espresso’yu kahve bardağına döküp üstüne kaynamış süt ve köpük ilave edilerek yapılır. Eğer “kuru” Cappuccino sipariş edecekseniz, daha çok köpüklü olanı alıyor olacaksınız. Aynı durum “ıslak” Cappuccino için de geçerlidir. Bu durumda da daha çok süt alıyor olacaksınız.

Kahvenizi sipariş etmenize yardım edecek 10 kelime

8. Pour Over – Bu tür aynen Türkçe’deki kelime karşılığı gibi “Üstüne Dökme” metodu ile yapılan kahve içeceği anlamına gelir. Kuru kahvenin üstüne kaynamış su dökerek yapılır. “Pour Over” kahve yapmanın “Chemex” veya “Hario V60 Ceramic Coffee Dripper” gibi birçok farklı metodu vardır. Bu metodların bir veya birkaçını kahve dükkanlarında görmüş olabilirsiniz. Ama hepsinde konsept aynıdır. Kuru kahveler koni şeklinde bir filtrenin içine yerleştirilir, ve sıcak su yavaşça üstüne ilave edilir. Bu kahvenin aromasını en keskin şekilde ortaya çıkarmanın basit ve temiz yoludur. Ayrıca evde deneyimlemek açısından da çok eğlencelidir.

9. Single Origin – Sadece tek bir lokasyondan gelen kahve türüdür. Ama bu terim biraz genişletilerek kullanılmaktadır. Kimi markalar bunu tek bir çiftlikten gelen kahve olarak kullanırken kimi markalar da tek bir bölgenin içinde yer alan çiftliklerden gelen kahveler olarak tanımlamaktadır. Bazı kahve kavurucuları sadece tek bir çiftliğin tek bir bölümüne odaklanırlar. Kahvenizin tam olarak nereden geldiğini merak mı ediyorsunuz? Baristanız bu sorunuzu cevaplamak için vardır. Sadece ona sorun!

10. Blend – İhtisaslaşmış ve özellikli kahve dükanları özellikle kendi kahvelerini kavururlar. Dolayısı ile de sizin hangi tür kahveyi içmeyi tercih ediyorsanız onu seçme olanağınız olur. “Blend” tam olarak ta bunu çağrıştırmaktadır. İki veya daha fazla kahve türünün karıştırılması ile oluşur. Kavurucular bu blend’leri kahve çekirdeklerinin nasıl yapılacağına göre oluştururlar. Örnek olarak; “Espresso” yapma amaçlı kullanılacak bir blend, “pour over” yapma amaçlı kullanılacak bir blend’e göre daha koyu olabilir.

Yukarıda belirttiklerimizden başka kafanızı karıştıran ve sizi zorlayan kahve terimleri var ise lütfen aşağıda yorum bölümünde bizimle paylaşınız ki bundan sonraki yazılarımızda onlara da yer verebilelim.

Editör: Hüseyin Çetinbudaklar

Rate article
Add a comment