Kahveyi Muhafaza Etmenin En İyi Yolu

İlginç

Kahveyi satın alma ve muhafaza etme denince akla gelen birçok soru vardır ama kolay bir cevabı da vardır. Aslında kahveyi satın almak ile taze yiyeceği satın almak arasında pek bir fark yoktur. İkisini de ihtiyacınız kadar az miktarlarda alın ve sık sık alın!

Kahveyi Muhafaza Etmenin En İyi Yolu

Zamanınızı kullanma anlamında bir seferde 6 aylık kaveyi depolamak verimli görünse de, bu kahvenize yapacağınız ciddi bir haksızlık olur! Ama açıkça söylemek gerekirse hiçbirimiz gidip hergün taze kahve almayız veya almaya çalışsak bile acaba misafirimiz gelir de kahvemiz eksik mi kalır diye endişe ederiz. Dolayısı ile de depolamayı düşünmek durumudayız.

Kahve hassas bir üründür ve bu yüzden aromasını en iyi şekilde koruyacak şekilde muhafaza etmek istersiniz.

Kahveyi depolamak ve o kahve tanelerini en verimli şekilde elinizin altında bulundurmak için burada birkaç faydalı bilgiye değinelim.

1. Kahveleri öğütülmüş olarak değil, taneli olarak muhafaza edin!

Eğer her seferinde en taze kahveyi demlemek istiyorsanız, kahveyi taneli olarak saklayın. Kahve çekildikten sonra oldukça hızlı bir şekilde oxiditasyona uğrar. Bu yüzden de kahve gurmeleri size kahveyi evde öğütmekten daha başka bir alternatif olmadığını söylerler!

Kahveyi Depolamanın Yolları

2. Kahve tanelerini iki hafta içinde tüketin!

Kahve taneleri kavrulduktan sonra belli bir zaman içinde en iyi şekilde tüketilir ve çok uzun süre tüketemeyip bekletirseniz de bayatlar! Ve bu da doğal olarak kahve içeceğinizin tadında ciddi anlamda bir negatif etkiye sebep olur. Kahvenizi kavrulma tarihinden iki hafta içinde içip bitirmek iyi bir prensip olacaktır.

Ve eğer kolay bir şekilde en taze kahveyi sizin için kavuran bir dükkana yakın oturmuyorsanız kavrulmuş kahveyi adresinize göndererek kapınıza kadar ileten birçok firma olduğunu unutmayın. İyi bir kahveyi elde etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı!

3. Kahve tanelerini temiz ve içine hava almayan bir kapta depolayın.

Kahve demleme makinenizi temizlediğiniz gibi, kahvelerinizi de temiz bir kaba koymak zorundasınız! Kahve tanelerinizi beraberinde verilen paket içinde de muhafaza edebilirsiniz. Ama bazı paketler diğerlerine göre korumada daha etkilidir. Dolayısı ile verilen paketin bunu sağlıklı şekilde yapabileceğinden tam emin olun. Eğer size satarken verilen paket tekrar sıkıca kapatılabilen bir özelliğe sahip ise sizden şanslısı yoktur! Aksi takdirde, tercihen camdan yapılmış bir kapaklı kavanoz edinin. Daha önce başka şeyi depolamak için kullandığınız bir cam kavanoz da olabilir. Önemli olan içinin önceden depolanan maddelere dair hiçbir koku kalmayacak şekilde tamamen temizlenmiş olmasıdır.

4. Kahve tanelerini serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin.

Her ne kadar kahve bitkisi yetişmek için güneşe ihtiyaç duysa da, kavrulmuş kahveniz güneşte pek de iyi durumda olmaz! Dolayısı ile; kahve tanelerinizi camınızın önünde veya çok yakınında muhafaza etmeyin. Kapaklı bir dolap kahve tanelerinizi depolamak için en ideal yerdir.

Ve kesinlikle kahve tanelerinizi buzdolabınızın içine koymayın!

Editör: Hüseyin Çetinbudaklar

Rate article
Add a comment