Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir?

Faydalı
kakule nedir

Zencefilgiller grubundan olan vücuttaki toksit maddeleri atmaya ve mikrobu kırmaya karşı çok etkin bir rol oynayan kakule bitkisini tanıtacağız. C vitamini,sodyum,kalsiyum gibi vücuda yararlı vitaminleri içinde barındıran bir çeşit bitkidir. Kakule ilaç sanayisinde kullanıldığı gibi sofralarımızda yemekleri tatlandırmak amacı ile kullanılma durumu vardır. Bio genetiğini bilen bilinçli insanlar kakule bitkisini çaylarda hatta kahvelerin içinde bile karışımlı bir şekilde içmektedirler. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan kakule bitkisinin akciğerleri temizleyici bir özelliği olduğu da araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

KAKULE NEDİR?

Kakule bitkisi zencefilgiller ailesinin en faydalı bitkilerinden biridir. Geniş yaprakları olan ve boyları 5 metreye kadar çıkan kakule ağaçları ilaç sanayisinde ve evlerimizde tüketebileceğimiz son derece faydalı içinde çeşitli vitaminleri ve kalsiyum çeşitlerini barındıran bir bitkidir. Asya’nın sıcak iklimlerinde yetişen kakule ağacı çok yıllı bir bitki olarak bilinir.  Tohumları bir mercimek boyundadır ve çok keskin bir kokusu vardır. Hindistan’ın bataklık bölgelerinde  yabani olarak yetişir.

KAKULE HER ALANDA KULLANIMA UYGUNDUR

Kakule meyvesinin kurutulup tohumlarının dışarı çıkartılması ile zencefilgiller familyasına katılmıştır. Çay ve kahvede aroma olarak kullanılır. yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanan Hindistanlı yerlilerde vardır. Türkiye de pek bilinmediği için çok nadir kullanan insanlar var. Hoş lezzeti ve kokusundan dolayı çoğunlukla kakule tohumunu baharat olarak kullanırlar. Hintliler nefesleri güzel koksun diye ağızlarına kakule tohumunu atarak çiğnerler.

KAKULE VÜCUDA NE GİBİ FAYDALARI VARDIR

Kakule’nin gaz yapmış bir bireyde gaz giderici özelliği bulunur. Bu özelliği sayesinde sindirim sisteminizi kısa sürede aktif bir şekilde düzenlemeyi sağlamaktadır. Böbreklerde biriken kalsiyum miktarını azaltmada yardımcı olur ve bu sayede böbrek taşı oluşumunu sıfıra indirir. Düzenli olarak kakule tüketirseniz eğer böbrek mesane ve idrar ile ilgili sorun ve şikayetlerinizi ortadan kaldırmış olursunuz. Panik atak , psikolojik travmalar ile savaşmakta büyük bir rol oynar.

KAKULE ÇAYI HAZIRLAMANIN PÜF NOKTALARI

Kakule çayı hazırlarken en önemli ve dikkat etmeniz gereken durumları sizlere göstereceğiz. sıcak suyun kaynana noktası yaklaşık olarak 80 derece kadar olsun. 1 çay kaşığı kakule tohumunu kaynayan suyun içine koyun ve ağzını hava almayacak şekilde kapatıp 10 dakika kadar bekleyin. 10 dakika kadar bekledikten sonra bir süzgeç sayesinde süzülür ve tatlanması için bir çay kaşığı tabi bu sizin tercihinize kalmış koyulur. Sonrasında afiyetle tüketime hazırlanmış olur.

Rate article
Add a comment