Kansızlık Nedir?

Kansızlık Nedir Sağlık

Kandaki kırmızı kan hücreleri içerisinde bulunan hemoglobinler akciğere dolan oksijeni vücutta bulunan tüm hücrelere taşır. Hemoglobinler kanda olması gerekenden daha az seviyede ise kansızlık yani anemi durumu oluşur. Hemoglobin oranı erkeklerde 13 g iken kadınlarda ise 12 g olması gerekmektedir.

Kız çocuklarında ise 6 yaşına kadar 11 g olarak belirlenmiştir. Eğer hemoglobin seviyesi bu değerlerin altında kalırsa kişide kansızlık yani anemi rahatsızlığı bulunmaktadır. Kansızlık rahatsızlığı bulunan kişilerin çoğunun rahatsızlığı aslında demir yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Bebeklik döneminde ise erken dönemlerde anne sütü yerine inek sütü içirildiği durumda ve ek gıdalara başlamada geç kalınması durumunda bebeklerde de kansızlık (anemi) rahatsızlığı görülebilmektedir. Bu, çocukluk ve ergenlik döneminde, büyüme çağındaki çocuklarda çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

Düzensiz ve yeteri kadar proteinin alınmadığı beslenme durumlarında, rejim yapıldığında, et ürünlerinin yeterli niktarda alınmadığı durumlarda ve hazır gıdalarla çok sık beslenildiğinde kansızlık hastalığı (anemi) daha sık görülmektedir. Kronik devam eden bağırsak rahatsızlıkları, geçirilen mide ameliyatı gibi problemler de demirin vücuttaki emilimini azaltır ve gerekli miktarda demir vücut tarafından emilemediği zaman da anemi, yani kansızlık hastalığı ortaya çıkar.

Eğer fazla miktarda aspirin kullanılıyorsa ve kurşun zehirlenmeleri sebebiyle de kansızlık hastalığı oluşabilir. Kansızlığın belirtileri arasında halsizlik, iştahta azalma, solgun bir görünüm, baş dönmesi, tırnakların kırılması ve şekil değiştirmesi, ağrılı yutkunma gibi problemler gösterilebilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda da kansızlık hastalığı olduğu zaman gelişim de gecikir.

Rate article
Add a comment