Kanye West Kimdir?

kanye west kim Biyografi

8 Haziran 1977 Atlanta doğumlu Amerikalı Rap sanatçısı Kanye West. Asıl adı Kanye Omari West’dir. 2004 yılında The College Dropout adlı albümü ile piyasaya çıkan sanatçı sonrasında 10 adet albüm çıkarmıştır. Albümlerinde oldukça başarılı olan West bunun ödülü olarak dokuz tane Grammy ödülü dâhil olmak üzere birçok ödül kazandı. Çalışma hayatı boyunca çok güzel eleştiriler ve ticari başarılar kazandı. Müzik hayatına yapımcı olarak adım atan West daha sonrasında Rap şarkıcılığı ile yükselmeye başladı.

Her defasında ödül törenlerinde bulunarak veya sahne performansı göstererek yüzünü bilinçlere kazıttı. Rolling Stone dergisinde kapak oldu. Üretken ve yapımcı yapısı ile birçok sanatçı için hitler çıkarttı.

FevaTV-KanyeWest-TimeCover2002 yılında albüm anlaşması sonrası dönüşte ciddi ve trajik kaza geçiren West çenesi parçalanarak ölümden döndü. Kaza üzerine kendini ispat etmek için iyileşmeden hit şarkısı çıkardı. 2005 yılında Grammy Ödül Töreninde 10 daldan aday gösterildi. Kariyeri boyunca Justin Timberlake’i öven West onun sayesinde buralara geldiği her zaman dile getirir. Ayrıca ABD’de yalanan Katrina Kasırgasından sonra, W.Bush’un siyahileri umursamadığı iddiasında bulunmuştur.

Şaşırtıcı söylemlerde bulunan West; 50 Cent ile genelde rekabet ve zıtlaşma içinde bulunurdu. 50 Cent ‘in ortaya sürdüğü iddiayı kazanaraktan ses getirdi fakat 50 Cent kaybedeceğinde müziği bırakacağım demesine rağmen bu sözü yerine getirmedi. Sanatçı tam bir basketbol hayranıdır. Bu hayranlığını liriklerindeki sözlerde de görmek mümkündür. Tuttuğu takım ise Los Angeles Lakers’dır.

Rate article
Add a comment