Kapadokya Ve Tarihi Güzellikleri

Gezi
kapadokya hakkında bilinmesi gerekenler

 Kapadokya denilince ilk akla gelen peri bacaları olduğunu söyleyebiliriz. Nevşehir,kayseri,aksaray ve niğde etrafında bulunan kapadokya tarihi ve eşsiz güzellikleri ile uluslar arası turizm mekanına dönüştü. Bir çok ülkeden gelen turistler ülkemizdeki güzellikleri görmek için adeta biri birileri ile yarışıyor. Yaz ve kış sezon ne olursa olsun, ziyaretçiler gelebiliyor. Günümüzde sönmüş olan volkanların eskiden aktif iken lavlarının kayaları ve dağları şekillendirmesi sonucu oluşmuş olan peri bacaları bu özelliğini milyonlarca yıl öncesinden almıştır.

Kapadokya  orta Anadolu da bir yerleşim yeridir. Rakımı yüksek olan bu yerleşim yerinin mevsime göre özelliği çok belirgin olup değişmemektedir. Yazları sıcak esen rüzgarları kışları ise yağan karların güzelliği ile kaplanır. Kapadokya da yaz kış seyrek yağmurlar görülür. İklimi dolayısı ile fazla yağmur yağmaz. Kapadokya peri bacaları renkli fotoğraflar çekilebileceğiniz uçan balonlardan, bisiklet turlarına kadar bir çok alanda sizlere hizmet veriyor. Bu yerleşim yerinde aynı zamanda halka açık yer altı şehirleri bulunmaktadır. Derinkuyu ve kaymaklı yer altı şehirleri büyüklüğü ve geçmişten günümüze kadar dayanmış dayanıklılığı ile görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Kapadokya güzelyurt yerleşim yerinde ise ilginizi çekebilecek çok sayıda mağaralardan yapılmış evler vardır. Anca bunlar tarihi mekanlar arasında yer alır. Geçmişte yaşayan insanlar bu mağaraları konaklamak için kullanmışlardır. Bir çok tarihi mağaralar turistlerin ilgisini çektiği için restore edilerek otellere dönüştürülmüş ve kapadokya’nın güzelliğini tam hissetmeleri için halka açılmıştır. Sıcak hava balonları ile görsel şölende sunulabiliyor. Önceden rezervasyon yaptırdığınızı var sayarak’tan konuşalım, bineceğiniz gün bu işi yapan firma öteliniz nerede olursa olsun sizi oradan alıp balon turu yapılacağı alana kadar götürebiliyor.

Göreme’nin tarihi yerleşimi roma dönemine kadar gitmektedir. Ayrıca göremede bir çok tarihi kilise de bulunmaktadır. Kapadokya hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz kapadokya açık hava müzesi bulunmaktadır. Geçmiş yüz yıllarda manastır olarak kullanılan göreme açık hava müzesi oyna kayadan oluşmaktadır. Bir vadiden oluşan bu müzede oyma yemekhaneler, konaklama yerleri gibi bir çok alanda geçmişte yaşamış insanlara hizmet vermiştir. Bu vadide kızlar ve erkekler manastırı diye bir yer var. Hristiyanlığın ilk manastırı olarak kabul ediliyor burası. Aynı zamanda kapadokya bir çok filmlere ev sahipliği yapmıştır. Bu yazımızda kapadokya hakkında bilinmesi gerekenler ne ise onları kısaca sizlere aktardık. Daha fazla bilgilere ulaşmak isterseniz sitemizi takipte kalabilirsiniz.

Rate article
Add a comment