Karşınızdaki Kişiye Hayır Diyebilmek İçin Basit Yöntemler

hayır demek ne demek Psikoloji

Öncelikle akıldan çıkarılmaması gereken; hayır deme korkusu sadece beyinde oluşan bir olgudur. Şayet nasıl hayır diyebileceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa bu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

1 – ‘Bu aralar başka önceliklerim var. O yüzden bunu yapamayacağım.’
Şayet sizden talepte bulunulanı yapamayacak kadar meşgulseniz bu cümleyi kullanabilirsiniz. Eğer durum, şuanda üzerinde çalışılan konudan bahsedilerek kolaylaştırılacaksa, konu hakkında detay verilebilir, karşı tarafın sizin içinde bulunduğunuz durumu daha iyi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

2 – Şuanda bir konu üzerinde çalışmaktayım. X kadar saat sonra tekrar görüşsek olu mu?
Bir konu üzerinde çalışmaktayken, bir başkasının sizi rahatsız etmesi en sık karşılaşılan durumlardandır. Eğer geçici olarak, karşıdan gelen talebi ertelemek istiyorsanız; belirtilen cümleyi içinde bulunduğunuz duruma uyarlayarak kullanabilirsiniz. burada belirtmek istediğiniz an itibariyle meşgul olduğunuz ancak görüşmek için ileri bir saat verebileceğiniz aktarılmaktadır.

hayir-diyebilmek

3 – ‘Kabul etmeyi çok isterdim ancak / ama…’
Cümleye bu şekilde başlanıyorsa anahtar sözcük dürüst olmaktır. Dürüstlüğün hakim olduğu ölçekte; karşıdan gelen teklifi kabul edebileceğiniz ancak edemeyecek durumda olduğunuz kibarca aktarılacaktır.

4 – ‘Önce biraz düşüneyim sonra cevap veririm.’
Bu cümle, hayır demekten daha çok belki demek anlamına gelmektedir. Şayet size teklifi yapılan konu ilginizi çekmekte ancak an itibariyle evet demek istemiyorsanız bu cümleden yararlanabilirsiniz. Herkes her zaman iyi gününde olmayabilir. Bu gibi ruh hali içindeyken cevap vermek çokta akıllıca olmayabilir. Bu gibi durumlarda bu cümlenin kullanımı size zaman kazandıracaktır.

Rate article
Add a comment