Kek kalıba yapıştı, nasıl çıkarırım?

kek kalıbı nasıl yapıştırmaz İlginç

Kek kalıba yapıştı nasıl çıkarırım? Tam böyle neşeniz yerinde, üşenmeyip bir çırpıda kek hazırlayarak sevdiklerinizle çay eşliğinde keyifli bir sohbet yapmak istediniz. Belkide evinize misafir gelecek ve acilen bir şeyler hazırlamanız lazım. Zaten bu tür durumlara en yakışanı da fırında hazırladığınız ve mis gibi kokan ev yapımı keklerdir.

Kek yapımı her ne kadar kolay gözükse de marifet isteyen bir iştir. Özellikle pişirdiğiniz kek kalıbını fırından çıkardıktan sonra kalıbı ters çevirdiğinizde karşılaşacağınız durum gerçeklerle yüzleştiğiniz o andır. Her şey yolunda gitmiş ise ev yapımı kekiniz yenmek üzere hazır olsa da bir de bunun aksi durumu var. Yaptığınız kek, kalıba yapışmış ve çıkmıyor veya bir kısmı kalıba yapışarak, parçalanıp dağılıyor. Şimdi kek kalıba yapıştı, nasıl çıkarırım? diye sorduğunuz yere geldik.

Merak etmeyin gerçekten kolayı var. Bunun için sizlerle iki farklı yöntem paylaşacağım.

  1. Yöntem
    Hemen bir bezi ıslatarak kek kalıbının etrafını ve altını saracak şekilde kapatıyoruz. Kalıbı elimizde sallayarak ve bir süre beklettikten sonra çıkarmayı deniyoruz. Bu yöntem her zaman işe yaramasa bile etkili bir yöntemdir.
  2. Yöntem
    Bu ikinci yöntem daha etkili fakat yapmış olduğunuz keki hemen yiyemeyeceksiniz. Öncelikle kekimizin oda sıcaklığına ulaşmasını beklememiz gerekiyor. Ardından streç film ile etrafını sarıyoruz ve 5-6 saat kadar buzlukta beklemeye alıyoruz. Ardından yağlı bir bıçağı dolaptan çıkardığımız kek kalıbımızın iç çevresinde gezdiriyoruz. Kalıbın üzerini tamamen kapatacak büyüklükte bir tabak ile kapatarak, kek kalıbımızı ters çeviriyoruz. Eğer bu yöntemi dondurulmamış sıcak bir kek üzerinde denerseniz muhtemelen kekiniz dağılacaktır. Fakat 5-6 saat kadar buzlukta beklediği için kalıptan çıkması çok kolay olacaktır.

Ayrıca bu tarz bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız küçük bir önlem alabilirsiniz. Kek kalıbınızın içine hazırladığınız hamuru dökmeden tam orta kısmına bir şerit alüminyum folyo koyabilirsiniz. Bu sayede kekiniz piştikten sonra kolayca kalıptan çıkacaktır.

Rate article
Add a comment