Kekemelik Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kekemelik Nedir Sağlık

Kekemelik Nedir?

Kekemelik Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?… bireyler arası İletişimde dil ve konuşma bozuklukları dendiğinde akla ilk gelen örneklerinden bir tanesi kekemeliktir. Kekemelik 2 ile 4 yaşları arasında ortaya çıkar 2 ile 5 yaşlarına kadar da uzayabilen bir konuşma bozukluğudur. Genellikle bu yaş grubundaki 100 çocuktan 4 ile 5’in de ortaya çıkan bir durumdur. Yapılan araştırmalar ve yapılan gözlemlerde bu yaş grubunda ortaya çıkan kekemelik sorunlarının ilk 6 ay ile 2 yıl içerisinde geçmesini bekleriz. Ancak 6 ay ile 2 yıl içerisinde geçmeyen kekemelik sorularını mutlaka uzman bir dil ve konuşma terapisti tarafından değerlendirilmesi ve terapiye alınması uygun olacaktır.

Kekemelik Aslında çok tartışılan ve bilinen bir konu olmasına karşın bugüne kadar nedenleri tam olarak bilinmeyen bir konudur. Kimileri kekemeliğin korkuya ya da herhangi bir başka psikolojik travmaya bağlı olarak ortaya çıktığını ileri sürse de, yapılan araştırmalar kekemeliğin nedeninin psikolojik olmadığını ancak kekemelikten etkilenen kişilerin ve psikolojik açıdan da etkilendiklerini ortaya koymuştur.

yapılan son araştırmalar kekemelik ile beyindeki faaliyetler arasında bir farklılaşmanın olduğunu ortaya çıkarmıştır. kekemelik sırasında insanların sol yarı küre yerine dil ve konuşmayı kullanmada kullandığımız sol yarı küre yerine sağ yarı küreyi kullandıklarını bilmekteyiz.

Kekemelik Nedenleri Nelerdir?

Neden olduğu daha hala tam olarak anlaşılamamıştır. Bir başka nedenle kalıtsal özellikler olarak ifade edilmektedir. Gerçekten de kekemelik öyküsü olan bireylerde genellikle ailelerinde ve kekemelik öyküsünü sıklıkla rastlanmaktadır. Ancak bu her kekeme bireyin genellikle kalıtsal kökenli olduğunu da söylemek gibi bir kesin yargı söz konusu değildir. Kekemelikle ilgili değişik terapi yaklaşımları vardır. Ancak her yaş döneminin yaklaşımı farklı olmasıdır erken dönem kekemelikte yapacağınız terapi uygulamaları ile okul çağı ya da yetişkinlikte yapacağımız kekemelik uygulamaları birbirinden farklı olduğu özellikler göstermektedir.

Rate article
Add a comment